100 İspanyolca Kelime Kökeni

100 ispanyolca kelime kökeni içerisinde gün içerisinde sık kullandığımız ispanyolca A1 düzeyindeki basit kelimelerin nereden türediklerini anlatmaya çalışacağım. Bu şekilde hem yeni kelime öğreneceksiniz hem de kelimeler arasında bağlantı kuracaksınız. 100 ispanyolca kelime kökeni sayfasını kontrol etmeyi unutmayın.

querencia

querencia ne demek ispanyolca

100 ispanyolca kelime kökeni başlığında bugün querencia ne demek bunu öğreneceğiz.

İspanyolca sözlüğe göre iki anlamı var.

İlk anlamı sevmek

ikinci anlamı ise kişinin veya belli hayvanların yaşamaya alıştığı/doğduğu yere dönme isteği veya eğilimidir.

querencia ne demek
querencia ne demek

Asesino

100 ispanyolca kelime kökeni başlığında bugün asesino nereden gelir bunu öğreneceğiz.

İspanyolca asesino kelimesinin türkçe karşılığı katildir. El Viejo de la Montaña olarak bilinen Hassan Sabbah, askerlerinin daha vahşi ve saldırgan olmaları için haşhaş tükettirirmiş. Haşhaş’ın arapçası hassís dir. Zamanla, Hasan Sabbah haşhaşi olarak anılmaya başlanmış. Arapçası hassasí dir ve haşhaş tüketen anlamına gelmektedir. İspanyolcaya 1300’lü yıllarda kelime zamanla aşağıdaki evrimi geçirmiştir. anxixín, assesino, asesigno, acecino, assasino y assesino.

Kaynak: Elcastellano

Enemigo

İspanyolca enemigo kelimesinin türkçe karşılığı düşmandır. Bu kelimenin kökeni latincedir. Latince “inimicus” kelimesi arkadaş olmayan anlamına gelir. Burada “in” olumsuzluk eki ve “amicus” arkadaş anlamına gelmektedir. Burada düşman dedik ama arkadaş olmayan anlamında da kullanılır. Adam arkadaş olmayabilir ama düşman olmaz.

Kaynak: Etimologias

Nación

100 ispanyolca kelime kökeninde ispanyolca “millet” anlamına gelen Nación kelimesini araştırıyoruz. Bu kelime latince “nascidoğmak fiilinden gelmektedir. İlk çıkış noktası ” doğulan yer ” iken sonrasında ortak dili, kanunları ve toplumsal kuralları paylaşan “millet” anlamına dönüşmüştür.

Kaynak: Etimologias

100 İspanyolca Kelime Kökeni
100 İspanyolca Kelime Kökeni

Señorita

senorita ne demek

Señorita ispanyolca genç ve bekar kadın anlamına gelmektedir. Señor kelimesi latince Senior(yaşlı adam )’dan gelmekte olup adam anlamındadır. Señor, “ita” ekini alarak genç ve bekar kadın anlamına bürünür. Señora ise evli kadın anlamındadır.

Amigo

amigo ne demek ispanyolca ?

Amigo, ispanyolca arkadaş anlamına gelmektedir. Amiga ise, kadın arkadaş anlamındadır. Bu kelimenin kökeni latince “amare” fiilinden (ispanyolca karşılığı da “amar“) gelmektedir. Bu fiil sevmek anlamına gelir. Amigo, bu anlamda sevdiğim anlamını taşır.

İlişki: Amigo, Amiga, Amar

Kaynak: Etimologias

Abril

Abril, ispanyolca Nisan ayı anlamına gelmektedir. Bu kelimenin kökeninin açmak anlamına gelen abrir fiili olduğu düşünülmektedir. Bu ay içerisinde kuzey yarım kürede çiçekler açmaktadır. İkinci bir görüşe göre ise, bu kelimenin kökenini roma mitolojisindeki tanrıça Venüs‘den ve bu kelimenin yunan mitolojisindeki karşılığı olan tanrıça Afrodit‘den almaktadır.

İlişki: Abrir, Abril

Kaynak: Elcastellano

Infancia

La infancia, ispanyolca çocukluk çağı anlamına gelmektedir. Daha spesifik olarak 0 ile 10 yaş arasını kapsamaktadır. Kelimenin kökeni latince infante dir. Bu kelimede “in” olumsuz eki iken, “fante” konuşan anlamına gelmektedir. Dolayısıyla infante, “konuşamayan” anlamındadır.

Kaynak: Infancia

Misterio

Misterio, ispanyolca mistik anlamına gelmektedir. TDK çevirisinde “akıl ve mantık çerçevesinde anlaşılamayan olay, olgu ve davranış biçimlerini” kapsayan bir sözcük olarak ifade edilmektedir. İlgili kelime latinceden gelmektedir. Latince kelimenin ilk durağı “Mysterion” olup gizlice yapılan törenleri ifade etmektedir. Bu latince kelimede “myein” fiilinden türemiştir. “myein“, gözleri ve ağzı kapatmak anlamına gelmektedir.

Kaynak: Misterio

100 ispanyolca kelime kökeni
100 ispanyolca kelime kökeni

https://veridelisi.substack.com/p/repo-market-visualized-how-does-it

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün