100 ispanyolca kelime kökeni

100 ispanyolca kelime kökeni içerisinde gün içerisinde sık kullandığımız ispanyolca A1 düzeyindeki basit kelimelerin nereden türediklerini anlatmaya çalışacağım. Bu şekilde hem yeni kelime öğreneceksiniz hem de kelimeler arasında bağlantı kuracaksınız.

Amigo

Amigo, ispanyolca arkadaş anlamına gelmektedir. Amiga ise, kadın arkadaş anlamındadır. Bu kelimenin kökeni latince “amare” fiilinden (ispanyolca karşılığı da “amar“) gelmektedir. Bu fiil sevmek anlamına gelir. Amigo, bu anlamda sevdiğim anlamını taşır.

İlişki: Amigo, Amiga, Amar

Kaynak: Etimologias

Abril

Abril, ispanyolca Nisan ayı anlamına gelmektedir. Bu kelimenin kökeninin açmak anlamına gelen abrir fiili olduğu düşünülmektedir. Bu ay içerisinde kuzey yarım kürede çiçekler açmaktadır. İkinci bir görüşe göre ise, bu kelimenin kökenini roma mitolojisindeki tanrıça Venüs‘den ve bu kelimenin yunan mitolojisindeki karşılığı olan tanrıça Afrodit‘den almaktadır.

İlişki: Abrir, Abril

Kaynak: Elcastellano

querencia

querencia ne demek

100 ispanyolca kelime kökeni başlığında bugün querencia ne demek bunu öğreneceğiz.

İspanyolca sözlüğe göre iki anlamı var. ilk anlamı sevmek ikinci anlamı ise kişinin veya belli hayvanların yaşamaya alıştığı/doğduğu yere dönme isteği veya eğilimidir.

querencia ne demek
querencia ne demek

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün