32 ve 64 Bit İşlemci Nedir?

İspanyolca DELE A2 metin çalışmalarında yıllardır kafanızı kurcalayan 32 bit 64 bit sorununa çözüm arıyoruz. Allah aşkına nedir bu 32 ve 64 bit işlemci olayı. 32 ve 64 Bit İşlemci konusuyla ilgili ispanyolca kaynak çok az olduğunda aşağıdaki bahsi geçen 32 ve 64 Bit İşlemci kaynağından alıntı yaptık. Kahvenizi alın 32 ve 64 Bit İşlemci konusunu çevirmeye başlıyoruz. Kaynak 32 ve 64 Bit İşlemci siz karar verin ?

32 ve 64 Bit İşlemci
32 ve 64 Bit İşlemci

DELE A2 Metin Çalışması

Bu metin içinde şu kelimelerin ispanyolca karşılıklarını öğreneceksiniz.

Aplicación

Sistema operativo

Unidad central de proceso

Nomenclatura

Excepción

Memoria virtual

32 ve 64 Bit İşlemci Türkçe Çeviri

32 bit ve 64 bit işlemciler arasındaki farkları size açıklayacağız. Bir uygulama veya işletim sistemi indirdiğinizde her zaman bu iki alternatife sahip olacaksınız. Ve Chrome veya Edge gibi bazı uygulamalar, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak sizi bir sürümden diğerine geçirmeye karar verirler. Bu nedenle, daha sonra hangi yazılım sürümlerinin indirileceğini nasıl seçeceğinizi bilmek için CPU’nuzun bit’inin ne olduğunu bilmelisiniz.

Günümüzde 32 bit veya 64 bit CPU’nuz olabilir ve bu nedenle genellikle her bit sayısı için bir sürüm vardır. Ancak bu sayılar gerçekten ne anlama geliyor? Bugün bu sayıların nereden geldiğini, işlemcinizin kaç bit olduğunu nasıl bileceğinizi ve iki miktar arasındaki farkın ne olduğunu açıklayacağız.

Bilgisayar dünyasında 32 bit ve 64 bit, merkezi işlem birimi veya CPU, işletim sistemi, sürücüler ve yazılım türünü ifade eder. Hepsi aynı mimariyi kullanır.

Genel olarak günümüzde en çok kullanılan mimariler iki tanedir. Bir yanda yazılımı x86 olarak da bilinen 32-bit donanım, diğer yanda yazılımı x64 veya x86-64 olarak da bilinen ve AMD64 olarak da bilinen 64-bit donanım vardır. Adlandırmalar, verilerin nasıl depolandığını ifade eder. Adından da anlaşılacağı gibi, 32 bit sistemler verilerini 32 bit parçalar halinde depolarken, diğerleri verilerini 64 bit parçalar halinde saklar.

Bilgisayarınızın CPU’sunun 32 veya 64 bit olup olmadığı birkaç yöne bağlıdır. Son on yılda satın alabildiğiniz bilgisayarların neredeyse tamamı neredeyse kesinlikle 64 bit mimariye sahiptir. Ama hala çok eski 32-bit donanımlı bilgisayar kullanan kişi ve kurumlar vardır.

Apple, tüm bu karmaşanın en büyük istisnasıdır. 2009’da Snow Leopard ile 64-bit’i uygulamaya başladılar ve donanım ve işletim sistemlerinin kontrolü ellerinde olduğundan, yavaş yavaş bu mimariyi masaüstü bilgisayarlarında tek seçenek haline getirdiler.

İki mimari arasındaki temel fark, 32 bit işlemcilerin 64 bit işlemciler kadar RAM yönetememeleridir. Bilgisayarınızda ister 8 GB RAM ister 16 GB RAM olsun, 32 bit işletim sistemi yalnızca maksimum 4 GB RAM’i yönetebilir. 64 bit olanlar teorik olarak 16 Exabyte’a kadar çok daha fazlasını kullanabilir.

Yine de, şu anda bu kadar çok RAM takabilen ev bilgisayarlarına sahip olmaktan çok uzağız ve elbette işletim sistemleri de bu sınırlara ulaşmıyor. Windows 10, 64-bit Home sürümü 128 GB’a kadar, pro sürümü ise 512 GB’a kadar RAM ile çalışabilir.

Bu, bir çok işlevi doğrudan etkilediğinden, bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlı olarak önemlidir. Aynı anda 3-4 uygulama açıkken 32 bit işlemci iyi çalışabilir, ancak daha fazlasını açarsanız daha fazla RAM’e ihtiyacınız olur, bu nedenle 64 bit sistemlerdeki kadarını kullanamazsınız.

Daha önce de söylediğimiz gibi 64 bit bilgisayarlar daha kısa sürede daha fazlasını yapma kapasitesine sahiptir. Ancak bunun, 64 bit uygulamaların her zaman daha hızlı olduğu anlamına gelmediğini unutmamalısınız çünkü bu hız, çalışma biçimlerine ve her uygulamanın gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Ancak diğer zamanlarda daha hızlıdır çünkü 64 bit ile işlem başına daha fazla sanal bellek ayırabilirsiniz. 32-bit ile her uygulamaya sadece 2 GB bellek ayırabilirsiniz, 64-bit ise teorik olarak 8 TB’a kadar çıkabilir. Bunu özellikle Photoshop gibi özel bellek kullanan zorlu programlarda fark edeceksiniz.

32 ve 64 Bit İşlemci
32 ve 64 Bit İşlemci

Test

¿Cuál es la principal diferencia entre un CPU de 32 bits y uno de 64 bits?
a) La velocidad de procesamiento.
b) El tamaño físico del CPU.
c) La cantidad de memoria que puede acceder.

¿Qué ventaja ofrece un CPU de 64 bits en comparación con uno de 32 bits?
a) Mayor compatibilidad con software antiguo.
b) Mayor capacidad de procesamiento de datos.
c) Mayor durabilidad y vida útil.

¿Cuál de las siguientes afirmaciones es cierta sobre un CPU de 64 bits?
a) Solo puede ejecutar sistemas operativos de 64 bits.
b) Puede acceder a más de 4 GB de memoria RAM.
c) Es más barato y fácil de fabricar que un CPU de 32 bits.

¿Qué tipo de software puede aprovechar al máximo un CPU de 64 bits?
a) Programas de edición de imágenes.
b) Juegos de video en línea.
c) Aplicaciones de productividad que manejan grandes conjuntos de datos.

¿Cuál es la recomendación general al elegir un sistema operativo para un CPU de 64 bits?
a) Utilizar un sistema operativo de 32 bits para mayor compatibilidad.
b) Utilizar un sistema operativo de 64 bits para aprovechar todas las capacidades del CPU.
c) No importa el sistema operativo, ya que la diferencia no es significativa.

32 ve 64 Bit İşlemci

32 ve 64 Bit İşlemci Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

32 ve 64 Bit İşlemci Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün