Alkol Tüketimi Kanser İlişkisi

Bugün alkol üzerine ispanyolca güzel bir podcast dinledim. Oradaki konulardan yola çıkarak şu makaleyi okudum. İspanyolca A2 çalışanlar için kısa bir türkçe çeviri yaptım. Alkol Tüketimi Kanser ilişkisi hakkında güzel bir çalışma oldu. Alkol Tüketimi Kanser çalışmasını dikkatlice okuyunuz.

Alkol Tüketimi Kanser Türkçe Çeviri

Alkol kullanımı geçen yıl 100.000 ılımlı içen kişide kansere neden oldu. Alkollü içecekler kansere neden olabilir. Bu bilim tarafından doğrulanan bir şeydir, ancak nüfusun çoğunluğu tarafından bilinmediği gibi hükümetler de gerekli kararlılıkla hareket etmemektedir. Yeni bir çalışma, son on yılın verilerini analiz ettikten sonra bu doğrudan ilişkiyi yeni güncellenmiştir: dünya çapında, yalnızca 2020’de alkol yaklaşık 740.000 tümörden sorumlu bulunmuştur. Bu, küresel kanserlerin %4’ünden fazlasının alkollü içecek tüketiminden kaynaklandığı anlamına gelmektedir. Örneğin, Moğolistan’da alkol tümörlerin %10’una, Romanya’da %7’sine ve Çin ve Rusya’da yaklaşık %6’sına neden olmaktadır. İspanya’da 2020’de teşhis edilen kanserlerin %4,4’ünün nedeni alkollü içeceklerdir. Politika yapıcılar ve genel halk arasında alkol tüketimi ile kanser riski ilişkisi hakkında acilen farkındalık yaratmamız gerekiyor. Araştırmanın sağladığı verilere göre, alkol alımının neden olduğu küresel kanserlerin neredeyse %15’i ılımlı içen kişiler, yani günde iki biradan az içen kişilerden oluşmaktadır. Alkolün güvenli tüketimi yoktur. Dünyadaki kanserlerin %4 ila %5’i alkolden kaynaklanır, bu kesin bilgidir.

Alkol Tüketimi Kanser İspanyolca Metin

El consumo de alcohol provocó cáncer a 100.000 bebedores moderados el año pasado. Las bebidas alcohólicas pueden provocar cáncer. Es algo contrastado por la ciencia, pero no se conoce por la población de forma mayoritaria, ni los gobiernos actúan con la firmeza necesaria. Un nuevo estudio acaba de actualizar esta relación directa, tras analizar los datos de la última década: en todo el mundo, el alcohol fue responsable de unos 740.000 tumores solo en 2020. Esto supone que más del 4% de los cánceres globales se deben a la ingesta de bebidas alcohólicas. Por ejemplo, en Mongolia el alcohol provoca el 10% de los tumores, en Rumanía el 7% y en China y Rusia ronda el 6%. En España, el 4,4% de los cánceres diagnosticados en 2020 tienen las bebidas alcohólicas como causantes. Necesitamos con urgencia crear conciencia sobre el vínculo entre el consumo de alcohol y el riesgo de cáncer entre los responsables políticos y el público en general. Según los datos que aporta el estudio, casi el 15% de los cánceres globales generados por la ingesta de alcohol los sufren bebedores moderados, es decir, gente que toma menos de dos cervezas al día. No hay un consumo seguro de alcohol. Entre el 4% y el 5% de los cánceres de todo el mundo están causados por el alcohol, así de claro

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün