Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Küçük Prens İspanyolca Nasıl Denir?

Cevap : el principito

Küçük Prens İspanyolca DELE A2 sayfası içerisinde 20 adet DELE A2 düzeyinde ispanyolca küçük prens ile ilgili kelime öğrenip, bu kelimelerin görsellerine ulaşıp ilgili kelimeleri ispanyolca dinleyeceksiniz. Sayfanın sonundaki 20 soruluk testi mutlaka çözün.

Önce kısa bir bilgi:

“Küçük Prens” (Fransızca: “Le Petit Prince”), Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve dünya çapında büyük bir popülariteye sahip olan klasik bir çocuk kitabıdır. Kitap, 1943 yılında yayımlanmıştır.

Hikaye, bir pilotun çölde uçağı arızalandıktan sonra bir çocukla tanışmasını anlatır. Bu çocuk, gezegeninden ayrılan ve diğer gezegenleri ziyaret eden küçük bir prenstir. Küçük Prens, pilotla olan bu karşılaşma sırasında kendi hikayesini anlatır. Hikayenin anlatımı sırasında, kitap çocuklara yönelik gibi görünse de, derin düşünce ve yaşamın anlamı üzerine pek çok felsefi ve sembolik öğe içerir.

“Küçük Prens”, masalsı bir dille yazılmış ve içsel yolculuk, insan ilişkileri, özgürlük, sevgi ve sorumluluk gibi evrensel temaları ele alır. Aynı zamanda kitap, Saint-Exupéry’nin kendi hayatından esinlenerek yazdığı bir eserdir. Yazar, kitapta insanların büyümeyi unuttukları ve hayatın küçük ve basit zevklerini kaçırdıkları fikrini işler.

“Küçük Prens,” çocuklar ve yetişkinler için önemli bir eser olup, dünya çapında birçok farklı dile çevrilmiş ve birçok kuşak tarafından sevilmiştir. Kitap, sadece edebiyat değil, aynı zamanda yaşam felsefesi açısından da derin bir etkiye sahiptir. Küçük Prens İspanyolca DELE A2 çalışmasında 20 yeni kelime öğreneceksiniz. Küçük Prens İspanyolca DELE A2 çalışmasını beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın. Küçük Prens İspanyolca DELE A2 beğenmediyseniz size çay ısmarlayacağım. 🙂

Küçük Prens Türkçe pdf indir

Küçük Prens İspanyolca pdf indir

Küçük Prens İspanyolca DELE A2
Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Yeni Kelimeler

Planeta – Gezegen
Asteroide – Asteroid
Telescopio – Teleskop
Astrónomo – Astronom
Congreso – Kongre
Descubrimiento – Keşif
Reputación – Ün
Dictador – Diktatör
Pueblo – Halk
Traje – Kıyafet
Elegante – Şık
Cifra – Rakam
Tonelada – Ton
Juego – Oyun
Mariposa – Kelebek
Casa – Ev
Ladrillo – Tuğla
Ventana – Pencere
Paloma – Güvercin
Millón – Milyon

Küçük Prens İspanyolca DELE A2
Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Dinleme

İspanyolca Metin

Tengo suficientes razones para creer que el planeta del principito era el asteroide B 612 el cual, por medio del telescopio, sólo ha sido visto una vez, por un astrónomo turco en 1909.

Este astrónomo, aunque demostró su descubrimiento en un Congreso Internacional de Astronomía, nadie le creyó por su extraña manera de vestir ¡Las personas mayores son así! Felizmente para la reputación del asteroide B 612, un dictador turco obligó a su pueblo vestir a la usanza europea. Entonces, en 1920, ante otro congreso, el astrónomo volvió a dar la noticia de su descubrimiento y como lucía un traje muy elegante, todo el mundo aceptó su demostración.

Si les he contado estos detalles sobre el asteroide B 612 y hasta les he confiado su número, es por consideración a las personas mayores. A los mayores les gustan mucho las cifras. Cuando se les habla de un nuevo amigo, jamás preguntan cosas esenciales como: “¿Qué tono tiene su voz? ¿Qué juegos prefiere? o ¿Si le gusta o no coleccionar mariposas?” En cambio preguntan: “¿Qué edad tiene? ¿Cuántos hermanos? ¿Cuánto pesa? ¿Cuánto gana su padre?” Solamente con estos detalles creen conocerle.

Si a una persona mayor le decimos: “Hay una casa preciosa de ladrillos rosas, con geranios en las ventanas y palomas sobre el tejado”, no pueden imaginarse cómo es. Es preciso decir: “Hay una casa que vale tantos millones de pesos”. Entonces exclaman entusiasmados: “¡Oh, qué hermosa es!”

Küçük Prens İspanyolca DELE A2
Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Türkçe Çeviri

Küçük prensin gezegeninin asteroit B 612 olduğuna inanmam için yeterince nedenim var. Bu asteroit, sadece bir kez 1909 yılında bir Türk gökbilimci tarafından bir teleskopla görüldü.

Bu gökbilimci, buluşunu bir Uluslararası Astronomi Kongresi’nde kanıtlasa da, garip giyim tarzı yüzünden kimse ona inanmadı. Neyse ki asteroit B 612’nin ününü kurtarmak için bir Türk diktatörü halkını Avrupa tarzı giyinmeye zorladı. Bu nedenle, 1920’de başka bir kongrede, gökbilimci keşfini tekrar duyurdu ve çok şık bir elbise giydiği için herkes kanıtını kabul etti.

Asteroit B 612 hakkındaki bu ayrıntıları size anlattıysam ve hatta numarasını size güvendiysem, bu yaşlı insanlara saygımdandır. Yaşlılar sayıları çok severler. Yeni bir arkadaştan bahsedildiğinde asla “Ses tonu nasıl? Hangi oyunları tercih ediyor? Kelebek koleksiyonu yapmayı sever mi?” gibi temel sorular sormazlar. Bunun yerine “Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Babası ne kadar kazanıyor?” diye sorarlar. Sadece bu ayrıntılarla onu tanıdıklarını sanırlar.

Bir yaşlıya “Pembe tuğlalardan yapılmış, pencerelerinde sardunyalar ve çatısında güvercinler bulunan güzel bir ev var” derseniz, nasıl bir şey olduğunu hayal edemezler. Bunun yerine “Kaç milyon lira değerinde bir ev var” demeniz gerekir. O zaman coşkuyla “Oh, ne kadar güzel!” derler.

Küçük Prens İspanyolca DELE A2
Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Görsel

Küçük Prens İspanyolca DELE A2 Pdf İndir
Küçük Prens İspanyolca DELE A2 Pdf İndir

Test

Planeta kelimesi neyi ifade eder?
a) Yıldız
b) Gezegen
c) Uydu

Asteroide kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Kuyruklu yıldız
b) Asteroid
c) Meteor

Telescopio kelimesi ne anlama gelir?
a) Mikroskop
b) Teleskop
c) Radyo

Astrónomo kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Biyolog
b) Astronom
c) Kimyager

Congreso kelimesi neyi ifade eder?
a) Topluluk
b) Kongre
c) Hükümet

Descubrimiento kelimesi ne anlama gelir?
a) Gözlem
b) Keşif
c) Deney

Reputación kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) İtibar
b) Ün
c) Zenginlik

Dictador kelimesi neyi ifade eder?
a) Yönetici
b) Diktatör
c) Demokrat

Pueblo kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Şehir
b) Halk
c) Devlet

Traje kelimesi ne anlama gelir?
a) Makyaj
b) Kostüm
c) Ayakkabı

Elegante kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Kaba
b) Şık
c) Modası geçmiş

Cifra kelimesi neyi ifade eder?
a) Harf
b) Rakam
c) Renk

Tonelada kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Gram
b) Kilogram
c) Ton

Juego kelimesi ne anlama gelir?
a) Oyun
b) Kitap
c) Film

Mariposa kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Arı
b) Kelebek
c) Karınca

Casa kelimesi neyi ifade eder?
a) Ağaç
b) Deniz
c) Ev

Ladrillo kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Tuğla
b) Çimento
c) Ahşap

Ventana kelimesi ne anlama gelir?
a) Kapı
b) Duvar
c) Pencere

Paloma kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
a) Kartal
b) Güvercin
c) Karga

Millón kelimesi neyi ifade eder?
a) Bin
b) Milyon
c) Yüz

Küçük Prens İspanyolca DELE A2

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün