JUAN TORRES LÓPEZ‘un 17 Mart 2023 tarihinde publico‘da yayınlanan makalesinin türkçe çevirisini sizlerle paylaşıyoruz. Bankacılık sistemi sağlam değil adlı yazısında türev piyasalardan kaynaklanacak riske karşı önlem alınmadığını ve bankaların sağlam olmadığını belirtiyor. Bankacılık sistemi sağlam değil yazısında türev piyasalarından gelecek tehdit çok açık bir şekilde gösterilip bankaların ayrıcalıklı pozisyonlarını nasıl kötüye kullandıkları ifade ediliyor. Sonuç olarak Bankacılık sistemi sağlam değil !

Bankacılık sistemi sağlam değil
Bankacılık sistemi sağlam değil Bankacılık sistemi sağlam değil

Bankacılık sistemi sağlam değil

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yetkililer son günlerde bankacılık sisteminin sağlam olduğunu ve endişelenmeye gerek olmadığını, çünkü sistemin sıkıntıya girmesini önlemek için hazırlıklı olduklarını tekrarlayıp duruyorlar.

Bu bir yalandır.

Dünyanın her yerindeki bankalar tanım gereği çökmüş durumdadır. Müşterilerine hesaplarına yatırdıkları parayı iade etmeleri, ellerinde para olmadığı için maddi olarak imkansızdır. Eğer bankalar batmıyorsa, bunun nedeni müşterilerini kendilerine güvenebileceklerine ve paralarını çekmek için acele etmeyeceklerine inandırmayı başarmış olmalarıdır. Bunu kaybettiklerinde, son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç bankada (SVB, Signature) ya da Credit Suisse’de olduğu gibi, hızla çöküyorlar.

Ancak en kötüsü bu bile değil. Bankacılık sistemi sağlam değil kesinlikle!

Bunun da ötesinde, bankaların müşterilerinin paralarıyla yaptıkları yatırımlar giderek daha riskli hale geliyor. Bu paraları (çoğu zaman müşterilerine haber vermeden) tamamen spekülatif işlere ve hatta bunların büyük bir bölümünü gölgede, yani her türlü kontrolün dışında bırakıyorlar. Öyle ki, Bank for International Settlements’ın bankaların sermayelerinin on katı değerinde gizli borçları olduğunu belirttiği son raporunda kabul ettiği gibi, bunları bilançolarına bile dahil etmiyorlar.

Özellikle uluslararası bankalar yatırımlarının çoğunu türev ürünler olarak adlandırılan ürünlere yapmaktadır. En basit ve açık ifadeyle bunlar, borç para alarak kumar oynamak için tasarlanmış finansal ürünlerdir, çünkü aslında finansal sistem devasa bir kumarhane haline gelmiştir.

Alım satımların çoğu özel olarak yapıldığından bu işin tam olarak ne kadarının gerçekleştiğini bilmek çok zor olsa da, tahminler 600-1.000 trilyon dolara kadar değişmektedir. Bu, uluslararası bankacılığın üzerinde oturduğu gerçek bir saatli bombadır. Henüz patlamamış olan bu bomba, hükümetler ve merkez bankaları şimdiye kadar yaptıkları gibi bu işe izin vermeye devam ederlerse, hayal edilmesi güç sonuçlara yol açacak şekilde patlayacaktır.

Bankacılık sistemi sağlam değil
Bankacılık sistemi sağlam değil

Sözde, türev ürünlerle iş yapanlar bunu bir tür durum değişikliğine (faiz oranı, risk primi, iflas, temerrüt…) karşı kendilerini savunmak için yaparlar. Ancak gerçekte türevler, büyük şirketlerin istedikleri zaman provoke edebilecekleri aynı koşullardaki değişikliklerden faydalanarak spekülasyon yapmak için kullanılırlar. Ve bu operasyonların doğasında var olan risk bir noktada yanlış hizalanır ve aynı anda birkaç müteşebbisi zarara uğratırsa çok ciddi sorunlara yol açabilecek olan da budur. Büyük sayılar kanunu ve işin doğası gereği er ya da geç mutlaka olacak bir şey: eğer birisi komşusunun evi yandığında kendisine ödeme yapılacak bir sigorta (bir türev) satın almak için borçlanırsa ve ev kendisine ait olmadığından, ödemeyi alabilmek için evin mümkün olan en kısa sürede yanması kendi çıkarına olacaktır. Ve bu durum ile kendisinin evi yakması arasında çok az bir mesafe olabilir.

Dünyadaki her banka bu tür bir operasyonun içindedir ve bu da bazılarının sürekli olarak diğerlerini etkileyen riski beslediği anlamına gelmektedir. Er ya da geç, büyük bankalardan biri etkilendiğinde, sistem 2007-2008’de olduğundan çok daha büyük ölçüde yanmaya başlayacaktır. İnanın bana, şu ana kadar gördükleriniz er ya da geç olacaklarla kıyaslanamaz bile.

Bankacılık sistemi sağlam değil
Bankacılık sistemi sağlam değil

Bir bankacılık krizinin günlük riski, bankacılık işinin doğasıyla da ilgilidir.

İnsanlar bankaların müşterilerinden mevduat alarak para kazandıklarını düşünürler, ancak durum böyle değildir. Bankacılığın işi borç vermektir ve işin püf noktası da bunu herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymadan yapabilmesidir: müşterilerine borç verdikleri para, basit bir defter tutma işlemiyle havadan yaratılır.

Merkez bankalarının onları mevduatın ya da sermayenin bir kısmını kasalarında tutmaya zorladığı doğrudur, ancak bu oran Avrupa’da %1’den fazla değildir, yani önemsizdir. Ve dahası, kredi verdikten sonra, sadece merkez bankalarından borç alarak bunu elden çıkarabilirler.

Bu ayrıcalık, dünya ekonomisini (eğer bu kelime bu durumda kullanılabilirse) başka bir bombanın üzerine oturtan şeydir: borç bombası.

Bankacılık sistemi sağlam değil
Bankacılık sistemi sağlam değil

Hangi banka, para kazanmak için parayı hiçbir maliyet olmadan alabiliyorsa, borcu artırarak iş yapmaktan vazgeçer?

Sonuç iki yönlüdür. Birincisi, bankaların ekonomi politikalarını etkileyerek gelir üretimini yavaşlatması ve hükümetleri, şirketleri ve hane halklarını giderek daha fazla borç almaya zorlamasıdır ki bu da ekonomiyi yavaşlatır ve her zaman inişli çıkışlı bir seyir izlemesine neden olur. Bir diğeri ise, bileşik faiz oranı sayesinde borç katlanarak büyürken (%4’lük borç 18 yılda, %7’lik borç ise 10 yılda ikiye katlanır), normal, üretken ekonomi bu şekilde büyüyemez, sadece daha yavaş ve iniş çıkışlarla büyür. Bu da Babil kanunlarından beri bildiğimiz bir şeyi ortaya çıkarır: periyodik olarak borçlar patlar, onları ödemek imkansızdır ve tamamen iptal edilmedikleri sürece her şey çöker.

Ve son olarak, son bir sorun daha var. Az önce özetlediğim temelde faaliyet gösteren bankalar, modern ekonomilerdeki bozulma ve krizin ana faktörü haline gelmiştir. Yetkililer bunun farkında ve riskli yatırımlar, kontrol edilemeyen borçlar ya da 2007 krizine neden olanlar gibi düpedüz dolandırıcılıklar yoluyla her fırsatta kontrolden çıkmalarını önlemek için kontroller ve kurallar koymaya çalışıyorlar. Ancak bankalar gezegendeki en güçlü kurumlardır ve kolay kolay dizginlenemezler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Rezerv’in ortaklarıdırlar, yani karar alma sürecine dahildirler, dolayısıyla işlerine gelmeyen ya da karlarını azaltan kararları kolayca engelleyebilirler. Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası büyük bankaların eski yöneticileri tarafından yönetilmektedir ve yönetici olmayanlar, oradaki faaliyetlerini bitirdikten sonra oraya gelebileceklerini bilirler (örneğin İspanya Merkez Bankası’nın eski yöneticilerinin geldiği özel yönetim kurullarına bakın).

Bankacılık sistemi sağlam değil
Bankacılık sistemi sağlam değil

Söylediklerime sadece bir örnek: bankaların fiili iflasının açıkça yansıtılmasını önlemek için, bilançolarında ya da kredi veya yardım talep ederken varlıklarını cari piyasa fiyatlarıyla değil, kendilerine en uygun fiyatlarla değerlemelerine izin verilmektedir. Hiçbir şirket ya da birey için izin verilmeyeceği açık olan hileli bir uygulamadır. (SVB için yapıldı).

Sahip oldukları güç nedeniyle bankalar, hatalı uygulamaları ne olursa olsun, bunlar yüzünden zor duruma düştüklerinde gerekli yardımı alacaklarını bilerek hareket ederler. Elbette bu yardım her zaman vergi mükelleflerinin geri kalanı pahasına verilmektedir.

Sahip olduğu mutlak güç, tehlikeli ve hileli uygulamalarını ve ekonominin geri kalanı için sürekli yarattığı riski örtbas etmek amacıyla dünyanın dört bir yanındaki denetim firmalarını, medyayı, politikacıları ve akademisyenleri emrine vermesine de olanak tanıyor.

Abartmıyorum: denetim firması KPMG, Silicon Valley Bank ve Signature’ın hesaplarını çöküşlerinden sadece iki hafta önce imzaladı; Forbes dergisi Silicon Valley’i gezegendeki en iyi bankalar arasında göstermişti ve dünyanın en büyük bankaları (Deutsche Bank, HSBC, Santander, Citibank…) hileli uygulamaları ve ekonominin geri kalanı için sürekli oluşturdukları risk nedeniyle mahkum edildi ve para cezasına çarptırıldı. ) kara para aklama, vergi sahtekarlığı, banka dolandırıcılığı, adaleti engelleme, müşterilerine kötü tavsiyede bulunma, faiz oranlarını manipüle etme… suçlarından (cüzi miktarlarla da olsa) birçok kez mahkum edilmiş ve para cezasına çarptırılmış ya da 2007-2008 krizinden sorumlu tutulmuş, ancak sonrasında başlarına hiçbir şey gelmemiştir.

Son krizden sonra uygulamaya konulması gereken ve yetkililerin büyük bir tantanayla duyurdukları yasal reformlar ya hiç uygulanmadı ya da çok yetersiz ölçüde uygulandı. Bankalar hükümetlerden daha güçlüdür ve hükümetler onların eksik düzenlemeler altında hareket etmelerine izin vermek zorunda kalmaktadır, çünkü bu durum onlara açıkladığım şekilde hareket etme imkanı vermektedir. Şimdiye kadar, hemen hemen istedikleri gibi hareket etmelerine izin verildiğini biliyoruz. Asıl soru, kıyamet koptuğunda yangını söndürmek için yeterli suya sahip olup olmayacaklarıdır. Lagarde dün bunu yapacaklarını söyledi ama kendisi de çok iyi biliyor ki kriz türev ürünlerden kaynaklanırsa yangını söndürmek maddi olarak imkansız olacaktır.

Hükümetlerin ve merkez bankalarının sorumsuz liderlerinin bize söylediklerine sadece saf ve bilgisiz olanlar inanabilir: bankacılık sistemi sağlam değil, patlayacak bir bomba, bankacılık krizinin kötü kısmı yaklaşıyor, aldıkları önlemlerde ısrar ederlerse kaçınılmaz ve son kitabımda açıkladığım gibi Daha da zoru, kötü kısmı sadece bankacılık değil, tüm şirketleri ve bir bütün olarak ekonomiyi etkileyecek.

İyi bilgilenin, okuyun, eleştirel ekonomistlerin bankacılık sistemini istikrarlı, güvenli ve erişilebilir kılmak için sunduğu pek çok alternatifi keşfedin ve paranızı burnunuzun dibinden almalarına izin vermeyin.

Bankacılık sistemi sağlam değil

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün