Paco Ibañez

Said YILMAZ imzasıyla DELE A2 metin çalışmalarında bir büyük ismi daha konuk ediyoruz. Paco Ibañez, İspanyol bir şarkıcı, besteci ve gitaristtir. Kendisi, 20. yüzyılın en önemli İspanyol söz yazarlarından biri olarak kabul edilir. İspanyol dilindeki şiirleri ve şarkıları icra ederek, İspanyol edebiyatının zenginliğini müzikle birleştirerek benzersiz bir müzikal tarz yaratmıştır. Paco Ibañez, Fransa’da doğmuş ve İspanyol İç Savaşı sırasında ailesiyle birlikte İspanya’ya göç etmiştir. 1960’ların başında Paris’te öğrenciyken, İspanyolca şarkı söylemeye başlamış ve kısa sürede İspanyol müzik sahnesinde büyük bir üne kavuşmuştur.Bugüne kadar Paco Ibañez, Pablo Neruda, Federico Garcia Lorca, Rafael Alberti ve diğer birçok İspanyol şairin şiirlerinden oluşan birçok albüm yayınlamıştır. Kendisi, İspanyol müziğindeki yenilikçi tarzı ve kültürel mirası canlandırmak için sürekli çalışmaktadır.Paco Ibañez, İspanya’nın en saygın kültürel ödüllerinden biri olan Altın Madalya for Fine Arts’a sahip olmuştur ve dünya çapında birçok konser vermiştir. Onun şarkıları ve icraları, İspanyol müzik geleneğinin kalıcı bir parçası olmaya devam etmektedir.

Türkçe Çeviri

Paco Ibáñez olarak tanınan Francisco Ibáñez Gorostidi (Valencia, 20 Kasım 1934) İspanyol şarkıcı, besteci ve müzisyendir. Gitarı ustalıkla çalar. Sanat kariyerinin neredeyse tamamını İspanyol ve Latin Amerikalı yazarların hem klasik hem çağdaş şiirlerini müziğe uyarlamaya adamıştır. Valencialı bir baba ve Basklı bir annenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğunun ilk yıllarını Barcelona’da geçirdi. İç savaştan sonra, babası CNT anarko-sendikalist militanı olduğu için tüm ailesi Fransa’ya sürgün edildi. Asla kendi şarkılarını bestelemedi. 1956’da gördüğü siyah elbiseli bir Endülüslü kadın, Góngora’nın ‘La Más Bella Niña’ şiirini bestelemesine ilham kaynağı oldu. 1964 yılında Góngora ve García Lorca’nın şiirlerinden oluşan ilk kaydını aldı. Yayımlandığı ilk andan itibaren bu kayıt, profesörler tarafından öğretim materyali olarak kullanılmaya başlandı. 1970’te ünlü şair Pablo Neruda ile tanıştı. Pablo Neruda ona ‘’Benim şiirlerimi bestelemelisin. Sesin şiirlerim için biçilmiş kaftan’’ demiştir. 1974 yılında Franco hükümeti tarafından İspanya’da herhangi bir gösteri yapması yasaklandı. 1 yıl sonra, Franco ölünce bu yasak kalksa da kendisi Paris’te kalmaya devam etti.1983’te Mitterrand Hükümeti Kültür Bakanı, ona Sanat ve Edebiyat Nişanı madalyası vermiştir. Fakat Ibañez ‘Bir sanatçı, savunmayı amaçladığı fikirlerde özgür olmalıdır. Verdiğiniz ilk tavizde bu özgürlüğü kaybedersiniz. Tandığım tek otorite halkın otoritesidir ve en önemli ödül eve götürülen alkışlardır.’ sözleri ile bu madalyayı reddetmiştir.  1987’de Jack Long ona aynı ödülü ikinci kez vermek istemiştir. Ibañez yine ödülü reddetmiştir. 1994’te Barcelona’ya geri dönmüştür. Son yıllarda, oyuncu ve şair olan Tachia Quintanar ile işbirliği yapmıştır. Mart 2022’de Madrid’de başlayıp İspanya ve Fransa’daki bazı şehirlerde devam edecek bir tur yapmıştır. ‘Barbarlığa karşı hümanizmi haklı çıkarmak’ amacıyla bu turu düzenlemiştir. Kaynak

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün