İspanyada Klimalar Kapatılıyor

İspanyada klimalar kapatılıyor. Yep yeni taze bir haberi ispanyolcadan türkçeye çevirdik.

İspanyada Klimalar Kapatılıyor
İspanyada Klimalar Kapatılıyor

İspanyolca Metin

España comienza a aplicar las medidas de ahorro para reducir el consumo de energía y esto se traduce en que desde hoy el aire acondicionado en el interior de los edificios públicos, los comercios, las oficinas o las estaciones deberá estar a un mínimo de 27 grados de temperatura. De igual modo, el real decreto 14/2022 del Gobierno obliga a apagar los escaparates de las tiendas y el alumbrado de los edificios públicos a las 22.00 horas. Éstas son las principales normas que han entrado en vigor hoy mismo y que estarán vigentes hasta el 1 de noviembre de 2023. 

Kaynak

Türkçe Çeviri

İspanya enerji tüketimini azaltmak için tasarruf tedbirleri uygulamaya başlıyor. İlk uygulama bugün metrolarda, çalışma alanlarında, ticarethanelerde ve kamu binalarının içinde kullanılan klimaların minimum 27 derecede çalıştırılmasıyla gerçekleşecektir. Benzer biçimde, 14/2022 sayılı Hükümet yönetmeliğine göre mağazaların vitrinleri ve kamu binalarının aydınlatmaları saat 22:00’den sonra kapatılacaktır. Bugün yürürlüğe giren bu maddeler 1 Kasım 2023 tarihine kadar uygulanacaktır.

Not: Değerli siyasetçi Hikmet Uluğbay, zamanında televizyonların rıza dahilinde gönüllü biçiminde saat 01:00 den sonra kapatılıp tasarruf tedbirleri uygulanmasını istemişti. Zamanında insanların güldüğü ve dalga geçtiği bu durum İspanyada klima çevirisi örneğinde somut biçimde karşımıza çıktı.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün