Nino Bravo

Nino Bravo, İspanya’nın en sevilen sanatçılarından biridir. 16 Ağustos 1944’te Valencia’da doğdu. Gerçek adı Luis Manuel Ferri Llopis’tir. Çocukluğunda müziğe olan tutkusunu keşfetti ve birkaç müzik grubunda şarkı söyledi. İlk solo albümü “Tu Cambiarás”ı 1969’da çıkardı. 1970’lerde, ülkesinde büyük bir popülerlik kazandı ve “Un beso y una flor”, “Libre” ve “Mi tierra” gibi şarkılarını yayınladı.

Nino Bravo, şarkılarını birçok farklı tarzda seslendirdi. Pop, rock ve ballad gibi birçok farklı müzik tarzında çalışmaları vardı. Ancak, İspanyol halk müziğiyle olan bağı en önemli özelliklerinden biriydi. Sesi, güçlü ve duygusal bir tondaydı ve birçok insanın kalbini kazandı. Günümüzde, “Un beso y una flor” ve “Libre” gibi şarkıları hala İspanyol müziğinin klasikleri arasında yer almaktadır.

Nino Bravo, 16 Nisan 1973’te trafik kazasında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra, İspanya’da büyük bir yas dönemi yaşandı ve birçok insan onun müziğine olan sevgisini dile getirdi. Bugün hala, İspanya’da ve diğer Latin Amerika ülkelerinde çok sevilen bir sanatçı olarak anılmaktadır.

Said Yılmaz şu yazıyı sizler için ispanyolcadan türkçeye çevirdi.

nino bravo
nino bravo

Türkçe Çeviri

Yolda Vefat Eden İspanyol popunun lirik sesi Nino Bravo’suz Yarım Asır

Libre, Un beso y una Flor, Noelia o Te quiero, te quiero gibi şarkılar, onu kısa hayatında tanımayan halk tarafından günümüzde hâlâ yeniden yorumlanıp hatırlanıyor.

Nino Bravo 29. yaş gününü kutlayamadı. Öte yandan, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain ve Amy Winehouse gibi figürleri kapsayan, «27’ler» isimli trajik kulübün ulaşamadığı 28. yaşını kutlamıştı. Bahsedilen seslerden biri, gücünden ve yankısından dolayı uzaklara kadar ulaşmışsa, bu ses Nino Bravo’nun sesidir. Neredeyse, diğerlerinden daha uzun bir hayatın metaforu gibi. Nino Bravo, diğer bir 27’ler kulübü üyesi olan basketbolcu Fernando Martin ve Drazen Petrovic gibi 28 yaşının en güzel çağında, bir trafik kazasında vefat etmiştir. Arabada 24 yaşında olan James Dean de hayata gözlerini yummuştur, fakat ikisinin de hikayesi ayrıdır. Nino Bravo ve arkadaşları José Yuesa Francés, Fernando Romero García,Miguel Diurni ve Valero 16 Nisan’da Bravo’nun piyasaya tanıttığı Diurni ve Valero tarafından oluşturulan Humo isimli ikilinin ilk kaydını almak için Valencia’dan Madrid’e doğru yola çıkmıştır.

Libre yorumcusunun sürdüğü araba Cuenca’daki Villarrubio bölgesindeki Nacional III isimli yoldan çıkmıştır ve, kazadan sonra şarkıcı  ilk yardım için önce Tarancón’a, oradan Gregorio Marañón Hastanesi’ne nakledilmiştir. Madrid’de hayatını kurtarmak için hiçbir şey yapılamamıştır. Kaza olduğunda şarkıcı iki yıllık evliydi. Bir kızı vardı ve eşi hamileydi. Neredeyse, hayran olduğu Luis Mariano’nun ses mirasçısı sayılabilecek olan Nino Bravo önde Los Hispánicos grubuyla daha sonra Superson ikilisi ile Valencia yazlarında sahne almıştır. 1969’da Teatro Principal sahnesinde şarkılar seslendirmiştir ve oradaki başarsının ardından Fonogram şirketiyle 5 yıllık bir sözleşme imzalamıştır fakat süresi tamamlanamamıştır. Manuel Alejandro’dan Augusto Algueró’ya kadar zamanının en iyi bestecileri Nino Bravo için şarkı sözü yazmıştır ve Augusto Algueró’nun yazdığı Te quiero, te quiero şarkısı ile yıldızı parlamıştır.

Noelia, Libre, Un Beso y una Flor gibi şarkılar onu dönemin en ünlü şarkıcısı haline getirmişti ki ölümü ile herkesi şaşkına çevirdi. América, América şarkısı ölümünden sonra şarkıcının efsanesinin en iyi klasik yorumlama geleneğinde halkın gözdelerinden biri olduğu okyanus aşırı bölgelere yayılmasına olanak sağladı. Hitleri son elli yıldır aralıksız fani figürün yaşatma içgüdüsü ile yeniden yorumlanmıştır. Eşsiz sesi ve şarkıları ölümünden çok sonra bile farklı nesillerin kulaklarına ulaşmıştır.

nino bravo barış manço
nino bravo barış manço

Nino Bravo ve Barış Manço

Türkiye’nin Nino Bravo’ya benzer sanatçılarından biri Barış Manço’dur. Barış Manço, Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir ve halk müziğiyle olan bağı, müziğindeki farklı tarzlar ve sesinin güçlü ve duygusal oluşu ile Nino Bravo’ya benzerlik göstermektedir.

Barış Manço, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Müziğe olan ilgisini küçük yaşlarda keşfetti ve daha sonra birçok farklı müzik tarzında çalışmalar yaptı. Kendisi aynı zamanda bir TV sunucusu ve yazar olarak da tanınmaktadır. 1960’lı yıllarda Türk müzik dünyasına adım atan Barış Manço, 1970’li yıllarda popülerliğini arttırdı ve birçok hit şarkıya imza attı.

Barış Manço, Nino Bravo gibi müziğinde birçok farklı tarzda eserler yer vermiştir. Pop, rock, funk, blues ve hatta elektronik müzik gibi farklı türlerde çalışmalar yapmıştır. Ancak, Türk halk müziğiyle olan bağı en önemli özelliklerinden biridir. Bazı şarkıları Türk halk müziği tarzındadır ve Türk kültürünün öğelerini müziğine yansıtmıştır.

Barış Manço, 31 Ocak 1999 tarihinde hayatını kaybetti. Ancak, müziği hala Türkiye’de çok sevilmekte ve dinlenmektedir. Bazı şarkıları klasikleşmiş ve Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Nino Bravo gibi, Barış Manço da halkın sevgisini ve saygısını kazanmış bir sanatçıdır.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün