Aztekler Kimlerdir?

Meksika devletinin kurucusu olan aztekler, kuzeybatı sahillerinden diğer topluluklarla birlikte Meksikanın iç bölgelerine doğru ilerlerken (1024) bu medeniyetin kurucu olacaklarını bilebilirler miydi ? Aztekler ile ilgili kısa bir ispanyolca A2 okuma çalışması yaptım. Yararlı olması dileğiyle.

Türkçe Çeviri

Bahsettiğimiz gibi, Aztekler, Orta Amerika‘da mevcut Meksika sınırları içindeki topraklara hakim oldular; “Meksika” adı, Azteklerin birbirlerine seslenmek için kullandıkları Mexica adından türemiştir. “Aztek” terimi daha sonra bir Alman bilim adamı tarafından Meksika’yı diğer Kolomb öncesi topluluklardan (yani Kolomb’un gelişinden önce var olanlardan) ayırmak için icat edildi.

Aztekler aslen kuzey bölgelerinden gelen ve 12. yüzyılda Orta Amerika’ya yerleşen ve yerel kabilelerle karışan göçebe bir halktı.

Aztek başkenti Tenochtitlan, ormanın ortasında bir tür “Venedik” idi, çünkü Texoco Gölü’nün ortasındaydı ve kanallar ve çamurlu nehirler yoluyla ulaşılıyordu.

tenochtitlan 500 yıl önce
tenochtitlan 500 yıl önce

Aztekler devasa taş piramitlerin inşasından sorumluydular. Sosyal sınıflar: vergileri toplayan ve orduları yöneten soylular, rahipler, köylüler ve köleler olarak bölünmüştü.

İspanyolca Metin

Como hemos mencionado, los aztecas dominaron el territorio de la actual México, en Centroamérica; el mismo nombre «México» deriva del nombre mexica con el que los aztecas solían llamarse unos a otros.
El término «azteca» fue acuñado más tarde por un erudito alemán para distinguir a los mexicas de otras poblaciones precolombinas (es decir, que existían antes de la llegada de Colón ).

Los aztecas eran originalmente un pueblo nómada de las regiones del norte que se establecieron alrededor del siglo XII en América Central y se mezclaron con las tribus locales.

La capital azteca era Tenochtitlán , una especie de «Venecia» en medio de la selva, ya que se encontraba en medio del lago Texoco y estaba atravesada por canales y ríos fangosos.

Los aztecas fueron responsables de la construcción de inmensas pirámides de piedra. Las clases sociales se dividían entre nobles, que dirigían ejércitos y recaudaban impuestos, sacerdotes , campesinos y esclavos.

Kaynak:Okdiario

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün