Çindeki emlak balonu üzerine ilk haberi guardian yaptı. Sonrasında bu haber vientosur tarafından ispanyolcaya çevrildi. Ben de iki yazıdan yararlanarak ve bazen kısaltarak (bazen kendi yorumumu ekleyerek) türkçeye çevirdim. Çin emlak balonu uzun zamandır merak edilen bir konu bu çeviride umarım çin emlak balonu konusunda sizleri bilgilendirmiş oluruz.

Çin emlak balonu
Çin emlak balonu ve Çin emlak balonu

Çin Emlak Balonu Patlarken

Bir yıldan biraz fazla bir süre önce, dış dünya tarafından pek tanınmayan Çinli ünlü bir emlak şirketi (Evergrande Grubu), nakit akışının “muazzam bir baskı” altında olduğunu ve 300 milyar dolarlık borcunun bir kısmını ödeyemeyebileceğini söylemişti.

Bugün bu şirket, Çin’de faaliyet gösteren Evergrande Grubu, ülkenin ekonomik sıkıntılarını gösteren ilk örnek olarak biliniyor. Çin’deki emlak fiyatları, Evergrande’nin uyarısından bu yana 12 ayın her birinde düştü. Xi Jinping hükümeti, uzmanların giderek dev bir Ponziye dönüştüğünü söyledikleri emlak piyasasına milyarlarca dolar pompalamaya hazırlanıyor.

Resmi rakamlara göre, 70 Çin şehrinde yeni ev fiyatları Ağustos ayında beklenenden daha kötü bir şekilde %1,3 düştü. Bu düşüş, Çin emlak sektörünün yenilmez bir büyüme ve refah motorundan küresel ekonomik büyümeye yönelik ciddi bir tehdit haline geldiği çalkantılı bir yılı betimliyor.

Citigroup tarafından bu hafta yapılan bir araştırmaya göre, mevcut durumda tüm emlak kredilerinin yaklaşık üçte biri şüpheli alacak durumuna düşmüş durumdadır. Şüpheli alacaklar, geçen yılın sonunda %24,3 iken, şu an %29,1’e yükselmiş.

Evergrande’nin krizinin sektöre etkisi o kadar büyük ki, analistler hükümetin bu hafta yatırımları teşvik etmek için söz verdiği 200 milyar yuan’ın yetersiz olduğunu belirtiyorlar.

Derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), fiyatların düştüğü, satışların düştüğü ve emlakçıların iflas ettiği bir piyasayı kurtarmanın en az 800.000 milyon yuan alacağını belirtmektedir.

Analistlere göre, piyasada tam bir güven çöküşü yaşanıyor. Sadece devlet müdahalesi durumu kurtarabilir. S&P’nin kaba bir tahminine göre, planlarda bulunan yaklaşık 2 milyon ev hala bitmemiş halde bulunuyor. Satışlar düşmeye devam ederse ve emlak şirketlerinin devam eden projeleri bitirmek için nakit paraları tükenirse (likidite krizi) ederse bu rakam artacaktır.

S&P raporu, “Çin’in emlak krizi, yalnızca hükümetin çözebileceği bir güven krizi haline geldi. Düşen satışlar daha fazla emlak şirketini tehlike bölgesine iterse, işler daha da kötüleşecektir. Sıkıntılı işletmeler daha fazla önceden satılmış ev inşa etmeyi bırakacak ve bu alıcı güvenini daha da zedeleyecektir. Kaba tahminimiz, yaklaşık 2 milyon evin bitmemiş ve Çinli emlak şirketleri tarafından önceden satılmış olduğu yönündedir. Şimdi belirsizlik içindeler. Bu piyasaya olan güveni sarstı.”

Yıllar boyunca, konutların ön satışı – özellikle büyük bloklardaki daireler ve yeni planlanmış kentsel alanlar – müteahhitlere şaşırtıcı düzeyde kredilerle birlikte daha fazla arazi satın almak ve inşaata devam etmek için kullanılan çok miktarda para sağlamıştır. Ancak Xi Jinping’in iki yıl önce bu şirketlere aşırı seviyede borç vermeyi engelleme kararı, emlak şirketlerinin finansmanını kesti. Müzik durduğunda, parasını aldıkları apartman bloklarını bitiremedikleri, çünkü parayı arsa satın almak veya bir sonraki gayrimenkul projesine başlamak için harcadıkları ortaya çıkmıştır.

Kısacası, yeni yatırımcılardan alınan paranın mevcut müşterilere ödeme yapmak için kullanıldığı bir Ponzi şemasına benziyor ve çöküşe doğru giderek ilerliyor.

Oxford Üniversitesi Çin Merkezi’nde araştırma görevlisi olan George Magnus, Çin pazarının küresel mali krizden sonra ortaya çıkan ünlü Bernie Madoff dolandırıcılığı tarzında tam olarak klasik bir Ponzi şeması olmadığını, ancak çok benzer olduğunu söyledi. George Magnus, “Geliştiriciler, bir sonraki inşaat projesinin satın alınmasını finanse etmek için müşterilerden büyük meblağlarda para topluyor.

Bu, boyutuna ulaşana kadar devam ediyor,” dedi. “Madoff tarzı varlık yönetimi anlamında kesinlikle bir Ponzi şeması değil, ama esasen bir sonraki projeyi finanse etmek için müşteri parasını kullanıyorlar, bu yüzden evet, bunun ne anlama geldiğinin standart tanımı bu.”

Emlak piyasası, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) %20-30’unu oluşturuyor. Bu, diğer büyük ekonomilere kıyasla çok büyük bir orandır ve kısmen ülkenin inşaata öncelik veren yatırım odaklı ekonomik modeliyle açıklanmaktadır. Ancak tekrarlanan duraklamaların piyasayı da baskı altına almasıyla birlikte, fiyatların yalnızca yükselebileceğine dair uzun süredir devam eden inanç azalmaya başlıyor. Bloomberg geçen hafta, Çinli hanelerin önümüzdeki dokuz yıl içinde gayrimenkulden 127 milyar yuan çekebileceğini ve hisse senetleri, tahviller ve varlık yönetimi ürünleri gibi diğer yatırımlara koyabileceğini bildirdi.

Çin emlak balonu patlarken çevirisi bitti. Bir şiir yazalım;

Çin vardı bir zamanlar

Dünyayı taşırdı omuzlarında

Çin emlak balonu şişti ve Çin emlak balonu patladı

Bakalım ne olacak şimdi.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün