Dünya Kadınlar Günü

Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun. Bugünün anlam ve önemine istinaden el pais ve wikipedia üzerinden ispanyolcadan türkçeye çeviri yapıyoruz. Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu özel gün, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi başarılarını kutlamak için bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda, kadınların karşılaştığı zorluklara ve eşitsizliklere dikkat çekmek için de bir fırsat. Kadınlar günü, dünya genelinde kutlanan bir gün ve her yıl farklı bir tema ile kutlanıyor.. Bu özel günde, tüm kadınları kutluyor ve onların mücadelelerini takdir ediyoruz. Kadınların güçlenmesi, toplumun güçlenmesi anlamına gelir. Kadınların haklarını savunmaya ve eşitliği sağlamaya devam edeceğiz. #8MartDünyaKadınlarGünü Dünya Kadınlar Günü Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü

Türkçe Çeviri

Wiki Çevirisi

Eskiden Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak bilinen Dünya Kadınlar Günü, her 8 Mart’ta kadınların topluma katılımları ve erkeklerle eşit bir birey olarak var olmak için verdikleri mücadeleyi anmaktadır. Ayrıca anıldığı tarihe(gün ve ay) atfen “8-M” olarak da anılmaktadır.

1910’da Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı‘nda Clara Zetkin, ertesi yıl kutlanmaya başlanan “Emekçi Kadınlar Günü “nün kutlanmasını önerdi ve bu öneri onaylandı: ilk anma 19 Mart 1911’de Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre’de gerçekleşti. O zamandan beri diğer birçok ülkeye yayılmıştır.

Bir Twitter Gönderisi

Bugün #UluslararasıKadınlarGünü. Bugün #8M2023.

Unutmayın ki bugün kutlamıyoruz, bugün mücadele ediyoruz, sahip çıkıyoruz, haklar için savaşıyoruz ve sesimizi yükseltiyoruz.

El Pais Çevirisi

Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanmasına ilişkin ilk öneri 1910 yılında, İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Toplantısı sırasında, o dönemde gerçekleşen tekstil grevleriyle dayanışma eylemi olarak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal bir kadınlar gününün kabul edilmesi için yapılmıştır. Anılan olay, 25 Mart 1911’de New York’taki Triangle Shirtwaist fabrikasında çıkan yangında çoğu göçmen kadınlardan oluşan 100’den fazla tekstil işçisinin maruz kaldıkları güvencesiz çalışma koşullarının bir sonucu olarak hayatını kaybetmesi üzerine meydana gelmişti.

Bu trajedi, I. Dünya Savaşı sırasındaki barış hareketlerinin bir parçası olarak, 8 Mart 1917’de Petrograd’daki (St. Petersburg) kadın tekstil işçilerinin Rusya’da monarşiyi deviren halk hareketine katılan bir işçi grevi düzenlemesi nedeniyle 8 Mart’ta anılmaktadır. Kadınlar Günü, 1975 yılında BM tarafından çalışan kadınların mücadelesini anmak üzere kurumsallaştırılmış ve 1994 yılından bu yana ABD’de resmi olarak kutlanmaktadır. 2018’de 41 ülkede feminist grev çağrısı yapılmıştır.

İspanyolca Metin

Wiki

El Día Internacional de la Mujer, anteriormente denominado Día Internacional de la Mujer Trabajadora,​ conmemora en cada 8 de marzo la lucha de las mujeres por su participación en la sociedad y su desarrollo íntegro como persona, en pie de igualdad con el hombre. También se usa para hacer referencia a esta conmemoración el numerónimo «8-M» en referencia al día y al mes en que se conmemora.

En la II Conferencia Internacional de Mujeres Socialistas realizada en Copenhague en 1910, Clara Zetkin propuso y se aprobó la celebración del «Día de la Mujer Trabajadora», que se comenzó a celebrar al año siguiente:​ la primera conmemoración se realizó el 19 de marzo de 1911 en Alemania, Austria, Dinamarca y Suiza. Desde entonces se ha extendido a otros muchos países.

El Pais

La primera propuesta para la celebración del Día Internacional de la Mujer se hizo en 1910, durante el Segundo Encuentro Internacional de las Mujeres Socialistas, donde fue planteado como un acto de solidaridad con las huelgas textiles que se celebraban en ese momento y por la promulgación del día nacional de la mujer en Estados Unidos. El hecho puntual que se conmemora ocurrió el 25 de marzo de 1911, cuando más de 100 trabajadoras textiles, mujeres inmigrantes en su mayoría, murieron en el incendio de la fábrica de Triangle Shirtwaist de Nueva York, como consecuencia de las precarias condiciones laborales de las que eran presas.

Esta tragedia se conmemora el 8 de marzo porque en el marco de los movimientos en pro de la paz durante la Primera Guerra Mundial, el 8 de marzo de 1917 las trabajadoras textiles de Petrogrado (San Petesburgo) organizaron un huelga obrera que se sumó al movimiento popular que acabó con la monarquía en Rusia. El Día de la Mujer fue institucionalizado por la ONU en 1975 para conmemorar la lucha de las mujeres trabajadoras y se celebra oficialmente desde 1994 en EE UU. Este 2018 se ha convocado en 41 países una huelga feminista.

Dünya Kadınlar Günü Nereden Geliyor
Dünya Kadınlar Günü Nereden Geliyor

Test

¿Cuál es la fecha oficial del Día Internacional de la Mujer?
a) 8 de marzo
b) 18 de diciembre
c) 5 de mayo

¿Cuál es el objetivo principal del Día Internacional de la Mujer?
a) Celebrar los logros alcanzados por las mujeres
b) Promover la igualdad de género y los derechos de las mujeres
c) Resaltar las diferencias entre hombres y mujeres

¿En qué año se celebró por primera vez el Día Internacional de la Mujer?
a) 1909
b) 1975
c) 1990

¿Cuál fue el tema del Día Internacional de la Mujer en el año 2021?
a) “Mujeres líderes: Por un futuro igualitario en el mundo de la COVID-19”
b) “Mujeres en la ciencia: Por un futuro sostenible”
c) “Mujeres en la política: Igualdad y participación”

¿Cuál es el color asociado con el Día Internacional de la Mujer?
a) Amarillo
b) Morado
c) Verde

Dünya Kadınlar Günü Nereden Geliyor

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün