Gabriela Mistral Kimdir?

Şilili ünlü yazar ve nobel edebiyat ödülünü kazanan ilk latinamerikalı kadın olan Gabriela Mistral hanımı hem yad ediyoruz hem de şu dünyada geride neler bırakmış kısaca göz atıyoruz. Ayrıca hakkındaki lezbiyenlik iddialarını açıkca red ettiğini görüyoruz. DELE A2 metin çalışmalarımız devam ediyor. Kaynak şurada.

Yeni Kelimeler

Educadora – Eğitimci

Diplomática – Diplomatik

Poeta – Şair

Premio Nobel de Literatura – Nobel Edebiyat Ödülü

Lesbianismo – Lezbiyenlik

Türkçe Çeviri

Gabriela Mistral; eğitimci, diplomat, şair ve 1945’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Latin Amerikalı kadın yazardı. Şili‘nin Vicuña şehrinde doğdu ve çok küçük yaşlardan itibaren şiire, edebiyata, İncil’e ve çevreye büyük bir ilgi gösterdi. Mistral ile ilgili hem yaşarken hem de öldükten sonra en tartışmalı konulardan birisi de, lezbiyenlikle ilişkilendirilmesiydi. 1945 ile 1946 yılları arasında yazdığı ve 2002’de yayınlanan samimi günlüklerinde, lezbiyenlik hakkındaki yorumları reddediyor ve son yıllarında Şili’den uzaklaşmasının nedenlerinden birinin bu olduğunu belirtiyordu.

İspanyolca Metin

Gabriela Mistral, fue una educadora, diplomática y poeta que se convirtió, en 1945, en la primera autora latinoamericana en ganar el Premio Nobel de Literatura. Nació en la ciudad de Vicuña, Chile, y desde muy pequeña, mostró un fuerte interés por la poesía, la literatura, la Biblia y el entorno natural. Uno de los temas más controvertidos respecto a Mistral, tanto mientras ella vivió como después de su fallecimiento, era lo asociado a su posible lesbianismo. En sus diarios íntimos escritos entre 1945 y 1946, y que fueron publicados en 2002, rechazó los comentarios sobre su eventual lesbianismo e indica que habría sido una de las razones por las que se alejó de Chile durante sus últimos años.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün