Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar

İspanyolca A2 metin çalışmaların yine ilgi çekici bir konuyla karşınıza çıkıyoruz. Çinli araştırmacılar 2015 yılında bir insan embriyosunun genlerini ilk kez bir laboratuvarda düzenlediğinde küresel bir tepkiye yol açmıştı. Bu ay çevrimiçi olarak yayınlanan Çin tıbbi belgelerine göre Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir ekip, genetiği değiştirilmiş ilk bebekleri yaratmak için çalışmalara başlamış görünüyor. Bizde aşağıdaki kısa çeviriyle olaya ışık tutacağız. Jaime Caro‘ya teşekkür ediyoruz.

Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar
Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar

Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar Türkçe Çeviri

Elon Musk gibi milyarderler, genetik olarak çok sayıda üstün çocuk yaratarak dünyayı kurtarmayı planlıyor: “insan evriminin kontrolünü ele geçirmek” isteyen hareket.

Elitler, tarihsel olarak, her zaman çocuklarının işçi sınıfından daha zeki, daha iyi beslenmiş ve eğitimli oldukları için daha iyi olduklarını düşünmüşlerdir. Hangisi daha iyi, nüfusun en alttaki %10’luk kesiminde üremek mi yoksa “en iyi” %0,01’lik dilimde üremek mi? Cevabınız açık, bu yüzden eşinizden en az 11 çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. 11 nesil sonra, kendi soylarının dünyanın hakimi olabileceğini hesaplıyorlar. Aslında Musk bu hareketten yana olduğunu beyan etmekle kalmıyor, onu uyguluyor. Şu anda farklı kadınlardan 10 çocuğu var. Peter Thiel, Elon Musk ve arkadaşları Steve Jurvetson, bu doğum piyasasının yaklaşık 78 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor ve oraya yatırım yapıyorlar. Şu anda Musk’ın yakın arkadaşları ve çalışanları (OpenAI) Genomic Prediction şirketini kurmuş durumdadır. Bu şirket, ebeveynlerin donmuş embriyolarından hangisinin “genetik olarak daha mükemmel” olduğunu tespit için kullanılan çok pahalı yeni test türleri oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu “hareket”in takipçileri, işçi sınıfından daha çok ve sözde “daha iyi” çocuk sahibi olma saplantısına sahipler. Dünyadaki en büyük sorunun düşük doğum oranı olduğunu düşünüyorlar ve kelimenin tam anlamıyla zengin oldukları için sorunu kendileri çözmeye çalışıyorlar.

Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar İspanyolca Metin

Multimillonarios como Elon Musk planean salvar el mundo teniendo montones de niños genéticamente superiores: el movimiento que quiere “tomar el control de la evolución humana”.

Las elites, históricamente, siempre han pensado que sus retoños son mejores porque son más inteligentes y están mejor alimentados y educados que los de clase trabajadora. ¿Qué es mejor, reproducir al 10% más bajo de la población o al 0.01% “mejor”? Su respuesta está clara, por eso quiere tener, por lo menos, 11 hijos con su pareja. Calculan que en 11 generaciones, sus retoños podrian ser los dominadores de la tierra. De hecho, Musk, no sólo se declara a favor de este movimiento, lo practica. Actualmente tiene 10 hijos con distintas mujeres.

Peter Thiel, Elon Musk, y su amigo, Steve Jurvetson han calculado que el mercado de la fertilidad mueve alrededor de los 78 mil millones de dólares y están invirtiendo ahí. Actualmente, amigos y empleados (OpenAI)cercanos de Musk han creado la compañia Genomic Prediction. Esta compañia esta diseñada para crear unos nuevos tipos de tests, muy caros, que sirven para que los padres que tienen varios embriones congelados puedan saber cual de ellos son “genéticamente más perfectos”. Los seguidores de este “movimiento” están obsesionados con tener más hijos y supuestamente “mejores” que los de clase trabajadora. Piensan que el mayor problema del mundo es la poca tasa de natalidad y están dispuestos a intentar resolverlo ellos porque son, literalmente, ricos.

Ölmeden Önce Dinlenmesi Gereken İspanyolca Parçalar
Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar

Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar için Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar için Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 3 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 2

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün