Bir tarikat liderinin neden olduğu tarihin en büyük toplu intiharıdır. 18 Kasım 1978’de Halkın Tapınağı dini hareketinin kurucusu Jim Warren Jones, 200’ü çocuk olmak üzere 900’den fazla kişiye siyanür katılmış üzüm suyu içirip intihara zorlamıştır. Trajik hikaye papazın 1955’te Halkın Tapınağı hareketini kurmasıyla başlamıştır. Komünist Partiye saflarına katılan papaz, ilk vaazlarında ırkçılığı reddetti, siyah haklarını destekledi ve uyuşturucu bağımlıları ve evsizlere sahip çıktı. İncil’e hakaret etti ve kendisini “İsa Mesih kadar ilahi bir varlık” ilan etti. 1975’te Papaz Jim, Güney Amerika’nın kuzey kıyısındaki Guyana’da 140 hektarlık bir arazi satın aldı ve kasabaya ‘Jonestown’ adını verdi ve orada 900’den fazla inanan tarafından “orada dünyadan uzakta Amerika Birleşik Devletleri ve kapitalist toplumunun giremediği bir cennet inşa edeceğiz” konuşmasını yaparak büyük intihara giden süreci başlattı. Cennet vaadi, çocukların bile sabah 7:00’den akşam 18:00’e kadar vardiyalarda çalıştırıldığı gerçek bir cehenneme dönüştü. “Tanrı aşkına, buna bir son vermenin zamanı geldi. Bu dünyadan istediğimiz her şeyi aldık. Güzel bir hayatımız vardı ve seviliyorduk. Artık buna bir son verelim, bu ızdıraba son verelim”, son nutuklarından biriydi. İspanyolca A2 metin çalışmasında bu trajik olaya ilişkin kısa bir çeviri çalışması yapıyoruz.Kaynak

Halkın tapınağı
Halkın tapınağı

Halkın Tapınağı

DELE A2 Metin Çalışması

Bu metin içinde şu kelimelerin ispanyolca karşılıklarını öğreneceksiniz.

Halkın Tapınağı

Cinayet

İntihar

Mesaj

Eyalet

Eşcinsel

Toplu intihar

Türkçe Çeviri

Halkın Tapınağı, 1955’te Indianapolis’te Papaz Jim Jones tarafından kurulan yeni bir Amerikan dini hareketiydi. Halkın Tapınağı, 18 Kasım 1978’de işlenen cinayetler ve üyelerinin çoğunun toplu intiharı nedeniyle yıkıcı bir tarikattı. Papaz Jones, Hristiyanlığın unsurlarını komünizm, sosyalizm ve ırksal eşitlikle birleştiren bir mesajı yaymak için Halkın Tapınağını kullandı. Jim Jones, Tapınağı 1960’larda Kaliforniya’ya taşıdı ve San Francisco’daki genel merkezi de dahil olmak üzere eyalet çapında birkaç ibadet yeri kurdu. 1960’larda Halk Tapınağı’nın 3.000 ila 5.000 üyesi vardı ve ayrıca eşcinsel meclis üyesi Harvey Milk ve sivil haklar aktivisti, Afrikalı-Amerikalı vatandaş Angela Davis de dahil olmak üzere çeşitli solcu politikacılarla temaslarını sürdürdü. Halk Tapınağı, 18 Kasım 1978’de, Jonestown adlı ücra bir yerleşim yerinde meydana gelen toplu intiharda 909 kişinin öldüğü trajik olaylarla tanınır. Jonestown’daki olay, Amerikada gerçekleşen en büyük sivil toplu intihar eylemidir. Jonestown’da çalışan sekreterler ve hemşireler siyanür dolu şişeler dağıtmaya başladı. İnsanlar onları içti. Şu anda, Papaz Jim Jones’un ilan ettiği şeye inananların ve müritlerinin varlığına dair hiçbir bilgi yok, bu nedenle, 18 Kasım 1978’deki toplu intiharla, Halk Tapınağının sona erdiğini düşünülmektedir.

İspanyolca Metin

El Templo del Pueblo, fue un nuevo movimiento religioso norteamericano fundado en 1955 por el Pastor Jim Jones en Indianápolis. El Templo del Pueblo fue una secta destructiva por los asesinatos cometidos y por el suicidio colectivo de la mayoría de sus miembros el 18 de noviembre de 1978. El Pastor Jones usó al Templo del Pueblo para difundir un mensaje que combinaba elementos del cristianismo con el comunismo, el socialismo y la igualdad racial. Jim Jones trasladó el Templo a California en la década de 1960 y estableció varios lugares de culto en todo el estado, incluida su sede central en San Francisco. En los años sesenta, el Templo del Pueblo tenía una membresía de entre 3.000 y 5.000 personas, y también mantenía contactos con varios políticos de izquierda, entre ellos el concejal homosexual Harvey Milk, o la activista por los derechos civiles, la ciudadana afroestadounidense Angela Davis. El Templo del Pueblo es conocido por los trágicos eventos que tuvieron lugar el 18 de noviembre de 1978, cuando 909 personas murieron en suicidio masivo que tuvo lugar en un remoto asentamiento llamado Jonestown. El incidente en Jonestown fue el suicidio colectivo más grande de civiles estadounidenses (muchos de ellos niños). Las secretarias y enfermeras que trabajaban en Jonestown comenzaron a entregar frascos llenos de cianuro. La gente las bebió. Actualmente no se tiene conocimiento de la existencia de creyentes y fieles a lo que el Pastor Jim Jones promulgaba , por lo que podríamos afirmar que con el suicidio colectivo del 18 de noviembre de 1978 se acabó el Templo del Pueblo.

Halkın tapınağı
Halkın tapınağı

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 2

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün