İspanya İç Savaşı

İspanya iç savaşı geride bir çok acılar bıraktı. İspanya da her hafta sonu plaza mayor’da iç savaş mağdurları eylem yapıp bu kötü hadiseyi unutturmamaya çalışmaktadır. Wikipediadan doğrudan çevrilmiştir.

İspanya İç Savaşı
İspanya İç Savaşı

DELE A2 Metin Çalışması

Bu metin içinde şu kelimelerin ispanyolca karşılıklarını öğreneceksiniz.

İspanya İç Savaşı

Savaş

Darbe

Silahlı kuvvetler

Cebelitarık Boğazı

Diktatörlük

Türkçe Çeviri

İspanya İç Savaşı veya İspanya Savaşı, İkinci Cumhuriyet’in seçilmiş hükümetine karşı silahlı kuvvetlerin bir kısmı tarafından gerçekleştirilen 17 ve 18 Temmuz 1936 darbesinin kısmen başarısız olmasının ardından İspanya’da başlatılan bir savaştı.

Cebelitarık Boğazı‘nın ablukaya alınmasının ardından Nazi Almanyası ve Faşist İtalya’nın hızlı işbirliği sayesinde Temmuz ayının son haftalarında isyancı birlikler Fas topraklarından İspanya anakarasına taşındı ve böylece 1 Nisan 1939 Cumartesi günü Francisco Franco’nun zafer ilan etmesi ve 20 Kasım 1975 Perşembe günü ölümüne kadar sürecek bir diktatörlük kurmasıyla sona erecek bir iç savaş başladı.

İspanyolca Metin

La guerra civil española o guerra de España fue un conflicto bélico que se desencadenó en España tras el fracaso parcial del golpe de Estado del 17 y 18 de julio de 1936 perpetrado por una parte de las fuerzas armadas contra el Gobierno electo de la Segunda República.

Tras el bloqueo del estrecho de Gibraltar y el posterior puente aéreo que, gracias a la rápida colaboración de la Alemania nazi y la Italia fascista, trasladó las tropas rebeldes desde el territorio marroquí a la España peninsular en las últimas semanas de julio​ comenzando así una guerra civil que concluiría el sábado 1 de abril de 1939 por Francisco Franco, quien declara su victoria y establece una dictadura que duraría hasta su muerte, el jueves 20 de noviembre de 1975.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün