La Violencia Nedir ?

La Violencia, Kolombiya’da 1920’den 1960’a kadar Kolombiya Muhafazakar Partisi ile Kolombiya Liberal Partisi arasında, çoğunlukla kırsal kesimde savaşan on yıllık bir iç savaştır. Bu savaşa ilişkin wikipedia çevirimizi DELE A2 çalışma metinlerinde sizlerle paylaşıyoruz.

La Violencia Nedir
La Violencia Nedir

DELE A2 Metin Çalışması

Bu metin içinde şu kelimelerin ispanyolca karşılıklarını öğreneceksiniz.

Kolombiya

Liberal Parti

Silahlı mücadele

Çatışma

Beşte biri

Türkçe Çeviri

La violencia, Kolombiya‘da 1920 ve 1960 yılları boyunca, Liberal Parti ile Muhafakazar parti arasında gerçekleşen silahlı mücadeleye verilen isimdir. Toprağın eşitsiz dağılımı ve siyasi katılım için alanların olmaması, şiddet kullanımına ve silahlı mücadeleye yol açmıştır. Çatışma, 113.000 ila 300.000 kişinin ölümüne ve iki milyondan fazla insanın kırsal kesimden şehre zorunlu göçüne neden oldu; bu, Kolombiya’nın yaklaşık 11 milyonluk toplam nüfusunun neredeyse beşte birine tekabül ediyordu.

İspanyolca Metin

La Violencia es la denominación del período histórico en Colombia, entre las décadas de 1920 y 1960 en el cual se presentaron confrontaciones armadas entre partidarios del Partido Liberal y del Partido Conservador. La desigual repartición de la tierra y la falta de espacios para participación política dieron cabida al uso de la violencia y la lucha armada. El conflicto causó entre 113.000 y 300.000 muertos​ y la migración forzosa de más de dos millones de personas del campo a la ciudad, equivalente a casi una quinta parte de la población total de Colombia, de aproximadamente 11 millones de habitantes.

La Violencia Nedir

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün