MİKROPLASTİKLERİ YİYORUZ, İÇİYORUZ VE SOLUYORUZ

Sait Yılmaz, mikroplastikler üzerine ispanyolcadan türkçeye çok temiz bir çeviri yaptı. Eylemlerimiz devam edecek. Orjinal ispanyolca kaynak

MİKROPLASTİKLER
MİKROPLASTİKLER

DELE A2 Metin Çalışması

Bu metin içinde şu kelimelerin ispanyolca karşılıklarını öğreneceksiniz.

İnsan

Dergi

Araştırma

Su

Bira

Şeker

Tuz

Bilim

Türkçe Çeviri

Bir insan yılda 78.000-210.000 arasında mikroplastik(bundan sonra MP olarak kısaltılacak) parçacık (5 mm’den daha kısa olan plastik parçacıklar) yer, içer ve solur. Environmental Science & Technology dergisinde yayınlanan ‘‘İnsanın MP Tüketimi’’ isimli araştırma dünya çapından 26 farklı çalışmanın analizini sunmaktadır ve diğerlerinin yanı sıra su, bira, şeker ve tuz gibi yaygın olarak tüketilen besinlerde bulunan ortalama mikroplastik miktarını ölçmektedir.

Bilim çeyrek asırdır MP hakkında çalışma yapıyor ve biz parçacıkların kan dolaşımı vasıtasıyla bütün vücuda taşınabildiğini biliyoruz fakat bu parçacıklar vücudumuz için ne kadar zararlı? Çeşitli çalışmalar bize MP’lerin alerjik reaksiyonlara ve hücre ölümüne sebep olduğunu göstermiştir ama şu ana kadar geniş kitlelerde mikroplastik tüketimi ve sağlık problemleri arasındaki ilişkiyi açıklayan hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

MP’lerin çoğu organizmamıza şişe su aracılığıyla girmektedir. Dört farklı çalışmaya göre, litre başına düşen parçacacık sayısı 94. İkinci sırada, 32 ile bira yer almakta. Üçüncü ve korkutucu olan ise insanlar tarafından solunan havadır. Fransa ve Türkiye’de yapılan 2 araştırmaya göre, m³ başına düşen ortalama parçacık miktarı 9,80. Bir başka örnek olarak, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından yayınlanan ‘‘Maruz Kalma Faktörü Kılavuzu’’ isimli raporu 31 ila 51 yaşındaki bir insanın günde ortalama 16 m³ hava soluduğunu belirtmektedir. 

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün