Latin Amerika

Bu kavram nereden çıkmıştır ? İlk kim dile getirmiştir? Latin denilince ne anlamalıyız ? İspanyolca A2 metin çalışmasına hoş geldiniz. Kaynağımız wiki sağolsun.

Türkçe Çeviri

Latin Amerika veya Latin Amerika, 19. yüzyılda Amerika kıtasının bir bölgesini Latince’den türetilen dillerin çoğunluğuyla (çoğunlukla İspanyolca veya Portekizce ve daha az ölçüde Fransızca) tanımlamak için ortaya atılan(çıkan) dilsel ve coğrafi bir kavramdır.

“Amerika” ve “Latin” kelimelerini aynı terimde birleştiren ilk yazar, 22 Haziran 1856’da Paris’te bir konferansta “Latin Amerika Girişimi:Federal Cumhuriyetler Kongresi Fikri” metnini okuyan Şilili filozof ve politikacı Francisco Bilbao’dur.

Latin Amerika’yı tanımlayan üç dilden İspanyolca ve Portekizce baskın olup, Fransızca’yı bölge nüfusunun sadece %3’ünün ana dili olarak kullanmaktadır. Bu ifadeden türetilen “Latin” adı, Latin Amerika kültürünün insanlarına atıfta bulunmak için genişletilmiştir.

İspanyolca Metin

América Latina o Latinoamérica es un concepto lingüístico y geográfico que surge en el siglo xix para identificar una región del continente americano con habla mayoritaria de lenguas derivadas del latín (principalmente, español o portugués y, en menor medida, francés).

El primer autor que combinó las palabras “América” y “Latina” en un mismo término fue el filósofo y político chileno Francisco Bilbao, el 22 de junio de 1856, en una conferencia en París en la que leyó su texto “Iniciativa de la América: Idea de un Congreso Federal de las Repúblicas”

De los tres idiomas que definen a América Latina, el español y el portugués son los predominantes, quedando el francés como idioma de solo un 3% de la población de la región. Derivado de la expresión se ha extendido el gentilicio «latino» para hacer referencia a personas de cultura latinoamericana.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün