Violeta Parra Kimdir

İspanyolca A2 metin çalışmasında Şilili ünlü sanatçı Violeta Parra hanımı saygıyla sevgiyle anıyoruz. Violeta Parra kimdir sorusunu wikipedia dan alıntı yaparak cevaplamaya çalışıyoruz. Gerçekten Violeta Parra Kimdir?

Violeta Parra Kimdir

Türkçe Çeviri

Violeta del Carmen Parra Sandoval, 1917 yılında Şili’nin güney eyaletlerinden Chillan’da dünyaya gelmiş ve 50 yıllık ömrüne sayısız eser sığdırmış Şilili sanatçıdır. Kendisi gibi sanatçı bir aileden gelen Parra, Şili’nin ücra köşelerini gezerek geleneksel Şili müziğini araştırmış ve Nueva Cancion akımının öncüsü olmuştur.

Şili sanatına yaptığı katkı çok değerli ve önemli olarak kabul edilir. Çalışmaları, Şili halk müziğini ve Şili ve Latin Amerika folklorunun kurucu öğelerini hayat vermeye devam eden kendinden sonraki çeşitli sanatçılara ilham kaynağı oldu.

Şarkıları hem Şilili hem de yabancı çeşitli sanatçılar tarafından yorumlandı. Doğumunun anısına 4 Ekim “Şili Müziği ve Şilili Müzisyenler Günü” olarak kutlanıyor.

“El Rin” Şili kökenli bir halk dansıdır. Kızı Rosita Clara’nın 2 yaşında hayatını kaybetmesinden sonra bestelediği bu şarkı ölümle yaşamın, başlangıçla bitişin, hüzünle sevincin kaçınılmaz uyumunu ve dansını yansıtır. Küçük meleğin dansıyla “Rin del Angelito”, Violeta Parra’nın doğum günü olan 4 Ekim tarihinde onun ölümsüzlüğünü sizlerle paylaşıyoruz.

Violeta Parra Kimdir

İspanyolca Metin

Violeta del Carmen Parra Sandoval es una artista Chilena quien nació en Chilan, uno de los estados del Sur de Chile, y puso innumerables obras en su vida de 50 años. Parra, quien es de una familia de artistas como ella, fue el pionero del movimiento Nueva Canción, viajando por todos los rincones de Chile y investigando el musica tradicional Chileno.

Su contribución al que hacer artístico chileno se considera de gran valor y trascendencia. Su trabajo sirvió de inspiración a varios artistas posteriores, quienes continuaron con su tarea de rescate de la música del campo chileno y las manifestaciones constituyentes del folclore de Chile y América Latina.

Sus canciones han sido versionadas por diversos artistas, tanto chilenos como extranjeros. En conmemoración de su natalicio, el 4 de octubre es celebrado el «Día de la música y de los músicos chilenos».

“El Rin” es una danza tradicional en Chile. Esa canción, que ella compuesto despues del fallecimiento de su hija, Rosita Clara cuando tiene 2 años, refleja el baile y la compenetración inevitable entre la muerte y la vida, el comienzo y el final, la tristeza y la alegría. Con “Rin del Angelito”, estamos compartiendo inmortalidad de Violeta Parra en su cumpleaños, 4 de Octubre.

Kaynak: Wikipedia

Diğer Kaynaklar

Evrensel gazetesinden güzel bir yazı

Gazete karıncadan güzel bir yazı

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 3

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün