Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça

İspanyolca biliyorum demek için aşağıdaki parçaları dinlemiş olmanız şarttır. Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parçayı dinlemeyene latin amerikada kız vermezler. Bunu bilerek aşağıdaki parçaları dinleyin.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Guantanamera

Guantanamera, 1929’da yazılmış ve bir José Martí şiirinden esinlenilen klasik bir KÜBA halk şarkısıdır. Aşağıdaki versiyon, “The Queen of Salsa” olarak bilinen ve aynı zamanda “La Vida es un Carnaval” şarkısıyla ünlenen efsanevi Kübalı şarkıcı Celia Cruz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Celia Cruz

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Bamboleo

Bu rumba-flamenko klasiği 1987’de yazılmıştır ve bir Çingene-Fransız grubu olan Gipsy Kings tarafından icra edilmiştir. Sözlerin bir kısmı Venezuela halk şarkısı Caballo Viejo’dan alınmıştır. Bamboleo kelimesi dans ederken yapılan sallanmak hareketi anlamına gelir. Grup Fransız olmasına rağmen, İspanyol kültüründen çok etkilenmiştir.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: La Bamba

1950’lerin sonlarında 17 yaşındaki bir çocuk eski bir Meksika halk şarkısını alıp rock ‘n’ roll ritmine uyarlamıştır. O gencin adı , Ritchie Valens idi. Ritchie Valens genç yaşta bir uçak kazasında trajik bir şekilde ölmesine rağmen, bu akılda kalıcı melodi, küresel ölçekte en ikonik İspanyol şarkılarından biri olmaya devam ediyor. Amerika’da müzik listelerinde 1 numara olan üç İspanyolca şarkıdan biridir.

https://youtube.com/watch?v=jSKJQ18ZoIA

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Oye cómo va 

Oye cómo va, Latin Müzik kralı Tito Puente tarafından yazılmış bir cha-cha-cha şarkısıdır. Puente, New York’ta Porto Rikolu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Yaptığı müzik; Afro-Küba cazı ve mambo’nun bir karışımıdır. Şarkı sadece gitar ustası Santana tarafından seslendirildiğinde büyük ün kazandı ve 2001’de Latin Grammy Listesi’ne girdi.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Bésame Mucho

1941’de Consuelo Velázquez bu ünlü aşk şarkısını henüz 25 yaşındayken besteledi. Tutkulu şarkı sözlerine rağmen, sözleri yazarken hiç öpülmediğini söylüyor. 🙂

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Bailando

Enrique Iglesias tarafından seslendirilen Bailando, Billboard’un Hot Latin Songs listesinde 41 hafta boyunca en uzun süre 1 numarada yer alma rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca 3 Latin Grammy ödülü kazandı.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: HISTORIA DE UN AMOR

Panamalı Carlos Eleta Almarán bu boleroyu 1955’te kardeşinin karısının ölümünden sonra yazdı. O zamandan beri bu şarkı kendisiyle aynı adı taşıyan bir filme ve çeşitli kapaklara ilham verdi. Ünlü Meksikalı şarkıcı Pedro Infante şarkıyı yeniden seslendirerek, onu dünyaca ünlü hale getirdi.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: La gota fría

1938’de Emiliano Zuleta tarafından yazılmış bir vallenato halk şarkısının erken bir örneğidir. Carlos Vives tarafından 1993’te yayınlanan versiyon hem türü popülerleştirdi hem de Vives’ın kariyerinin başlamasına yardımcı olmuştur.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Macarena

Macarena aslen bir flamenko-pop şarkısıdır. 1992’de iki İspanyol müzisyen Antonia Romero ve Rafael Ruiz tarafından grup isimleri Los Del Rio altında yeniden yazılmıştır. Amerikalı bir plak şirketi 1995 yılında İngilizce versiyonunu yayınlamış ve 1996 yazında popülaritesi zirveye çıkmıştır. Aynı dönemde Türkiye’de kulaklarımızın pasını almıştır.

Tarihe Damgasını Vuran 10 İspanyolca Parça: Quizás, quizás, quizás

Quizás, quizás, quizás“, Osvaldo Farrés tarafından 1947’de yazılmış bir cha-cha-cha şarkısıdır. Nat King Cole ve Doris Day ve Julio Iglesias gibi birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

İspanyolca müzik sayfamızda klasik latin şarkılarını dinleyebilir ve hatta 2022 ispanyolca hit şarkılarıyla dans edebilirsiniz. Yararlandığım kaynak şu linktedir.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 2

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün