Ölüler Günü

İspanyola A2 metin çalışmasında Meksika için çok önemli bir gün olan Ölüler Günü’nü konu olarak alıyoruz. İspanyolca “Día de Muertos” olarak adlandırılan günün türkçesi “Ölüler Günü” dür. Wikipedia üzerindeki metni doğrudan türkçeye çeviriyorum.

Türkçe Çeviri

Ölüler Günü, 1 ve 2 Kasım’da kutlanan ve ölülerin onurlandırıldığı bir Meksika geleneğidir. Meksika yerli halkının çeşitli gelenekleri ile Katolik kutlamaları arasında bir sentez olarak ortaya çıkmıştır.

Genel olarak Meksika’da ve Bolivya, Peru, Ekvador, Guatemala gibi Latin Amerika ülkelerinde ve daha az ölçüde Orta Amerika ülkelerinde ve Güney Amerika’nın And bölgesinde, kuzeybatı Arjantin‘den Amerika Birleşik Devletlerine kadar kutlanan bir bayramdır.

2008 yılında UNESCO, festivali İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak ilan etti.

İspanyolca Metin

El Día de Muertos es una tradición mexicana celebrada el 1 y 2 de noviembre en la que se honra a los muertos. Se originó como un sincretismo entre las celebraciones católicas así como las diversas costumbres de los indígenas de México.

Es una festividad que se celebra principalmente en México y en países latinoamericanos como Bolivia, Perú, Ecuador, Guatemala y en menor grado en países de América Central y en la región andina en América del Sur, desde el noroeste de Argentina hasta los Estados Unidos.

En 2008, la Unesco declaró la festividad como Patrimonio Cultural Inmaterial de la Humanidad.​

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 3

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün