Kripto Para Nedir

Bitcoin, Ether veya AVAX gibi kripto para birimleri konusunda kafanız mı karıştı? Yalnız değilsiniz. Kripto para birimlerini kullanmadan veya bunlara yatırım yapmadan önce, bunların nasıl çalıştığını, nasıl üretildiğini, nasıl alacağınızı, nasıl işlem yapacağınızı öğrenmek zorundasınız. Bu yazı öncesinde ispanyolca türkçe çeviri olarak tasarlanmış sonrasında kripto para nedir konusunda başat bir sayfa olmayı amaçlamıştır.

Kripto Para Nedir Türkçe Çeviri

Kripto Para Nedir ?

Kripto para, dağıtık/dağınık defter teknolojisi kullanarak varlıkların transferini doğrulayan, işlemlerin güvenliğini sağlamak amacıyla gelişmiş kriptografik şifrelemeden yararlanan dijital değişim aracıdır. Bu paralar fiziksel biçimde mevcut değildir: dijital bir cüzdanda saklanırlar.

kripto para nedir
Kripto Para Nedir

Kripto Paralar Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerinin geleneksel sistemlere göre çeşitli ayırt edici özellikleri vardır: herhangi bir kurum tarafından düzenlenmezler ve kontrol edilmezler ve işlemlerde aracı gerektirmezler. Bu işlemleri kontrol etmek için merkezi olmayan bir veritabanı, blok zinciri veya dağınık/dağıtık defter kullanılır. Bu paralar fiziksel olarak mevcut olmadığından, onları depolamak için dijital cüzdan hizmetine başvurmanız gerekir.

Kaç Çeşit Dijital Cüzdan Vardır?

Dijital cüzdan veya cüzdan aslında kripto para birimlerini saklamanın, göndermenin ve almanın mümkün olduğu bir yazılım veya uygulamadır. Fiziksel bir para cüzdanından farkı ise, aslında dijital cüzdanlarda veya cüzdanlarda saklanan şeyin , bize kripto para birimleri üzerinde sahiplik ve haklar veren ve onlarla çalışmamıza izin veren anahtarlar olmasıdır. Başka bir deyişle kripto paraları transfer edebilmek için anahtarları bilmek yeterlidir ve anahtarların kaybolması veya çalınması kripto paraların tamamen kaybedilmesi anlamına gelebilir. İki tür cüzdan vardır: sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan. İkisi arasındaki fark, ilkinin internete bağlı olması ve ikincisinin ise internete bağlı olmamasıdır.

Kripto Varlığın Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Kripto para birimlerinin değeri, kullanıcıların arz, talep ve taahhütlerine bağlı olarak değişir.

Kripto Para Nedir
Kripto Para Nedir

Kripto Paralar Blockchain Kullanır

Kripto para birimleri, blokzinciri aracılığıyla çalışır. Bu teknoloji onlara, örneğin aynı dijital varlığın iki kez aktarılmasını veya taklit edilmesini önleme kapasitesine sahip yüksek güvenlikli bir sistem sağlar. Blockchain teknolojisi, büyük miktarda bilginin kaydedilip saklanabileceği büyük bir muhasebe defteri gibi çalışır. Bütün bilgiler/veriler/işlemler ağ üzerinde paylaşılır ve barındırdığı tüm bilgiler/veriler/işlemler değiştirilemeyecek veya silinemeyecek şekilde korunmaktadır.

Kaç Tane Kripto Para Vardır ?

Dolaşımda 9,953 farklı kripto para birimi vardır. Kaynak.

Kaç Tane Kripto Para Vardır ?
Kripto Para Nedir

İnsanlar, Kripto Paraları Nasıl Kullanıyorlar ?

İnsanlar kripto para birimlerini birçok nedenden dolayı, hızlı ödeme yapmak, geleneksel bankalardan alınan işlem ücretlerinden kaçınmak veya bir miktar anonimlik sundukları için kullanırlar. Diğer insanlar ise, değerinin artmasını bekleyerek kripto para birimini bir yatırım aracı olarak satın alabilir ve tutabilir.

Kripto Para Nereden Alınır?

Bir kripto borsası, web sitesi veya ATM aracılığıyla kripto satın alabilirsiniz. Bazı insanlar, çok karmaşık matematik problemlerini çözmek için gelişmiş bilgisayar ekipmanına ihtiyaç duyulan “madencilik” adı verilen karmaşık bir süreçle kripto paraları elde etmektedir.

Parayı Kim ve Nasıl Yaratır?

Para arzının iki bileşeni vardır: halkın elindeki nakit paradan (banknot ve madeni paralar) oluşan yasal para; ve bankalar tarafından yaratılan mevduatlardan oluşan banka parası. Banknotlar ve madeni paralar, genellikle her ülkenin merkez bankası olan yetkili para otoritesi tarafından yaratılır. Bu nedenle, çoğu insan merkez bankalarının para yaratmadan sorumlu olduğuna inanıyor. Ancak durum böyle değil: özel bankalar da para yaratma yeteneğine sahiplerdir, öyle ki pratikte paranın %95’i özel bankalar tarafından yaratılır. Neredeyse dünyadaki tüm para dijitaldir (banka parasıdır) ve nakit dolaşımdaki paranın sadece %5’ini oluşturur.

Kripto Para Nedir Bilgi
Kripto Para Nedir Bilgi

Kripto Para, Dijital Para mıdır ?

Kripto para dijital paradır. Ancak diğer dijital para birimlerinin aksine, merkezi kontrole sahip değillerdir ve kriptografi temelli çalışırlar. Bu nedenle, onları dijital para birimlerine merkezi olmayan bir alternatif olarak düşünebiliriz. “Merkezi olmayan” ile, bu paraların tek bir hizmet veya şirket tarafından kontrol edilmediğini kastediyoruz.

Kripto Para Birimi ile ABD Doları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dolar, ya nakit para şeklinde (banknot ve madeni paralar) yada banka parası(mevduat) biçimindedir. Basitçe, bankalar tarafından çıkarılan ve devlet tarafından da kabul gören paradır.

Kripto paralar herhangi bir devlet tarafından desteklenmez. Cüzdanlarda tutulan kripto paralar, FDIC (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) tarafından mevduat garantisi verilen bir banka hesabına yatırılan ABD doları gibi devlet tarafından sigortalanmaz. Bir kripto para biriminin değeri sürekli değişmektedir. Bir kripto para biriminin değeri, saatler içerisinde bile hızla değişebilir.

Kripto Para Birimleri ile Ödeme Yapmak?

Bir kripto para birimiyle ödeme yapmak ile kredi kartı veya diğer geleneksel ödeme yöntemleriyle ödeme yapmak arasında birçok fark vardır.

Kripto para ödemelerinin yasal koruması yoktur.

Sorun çıkması durumunda kredi ve banka kartlarının yasal korumaları vardır. Örneğin, bir satın alma işlemine itiraz etmeniz gerekiyorsa, kredi kartı şirketinizin paranızı geri almanıza yardımcı olacak bir süreci vardır. Kripto para birimleri genellikle aynı korumaya sahip değildir.

kripto para nedir
kripto para nedir

Kripto para ödemeleri genellikle geri alınamaz.

Birine kripto para birimiyle ödeme yaptığınızda, genellikle ödediğiniz kişi size geri ödeme yaparsa paranızı geri alabilirsiniz.

İşlemlerinizle ilgili bazı bilgiler herkese açık olabilir.

İnsanlar genellikle kripto para birimi işlemlerinin anonim olduğunu söyler. Ama gerçek o kadar basit değil. Kripto para işlemleri genellikle “blockchain” adı verilen herkese açık bir deftere kaydedilir. Bu, her kripto para işlemine ilişkin ödemeyi yapanı ve alıcıyı ayrıntılı gösteren bir kayıttır. Blok zincirine bağlı olarak bu kayıt defterine kaydedilen bilgiler: işlemin miktarını, ayrıca gönderici/alıcının dijital adreslerinin ayrıntıları içerebilir. (Not: Burada adres dediği sizin cüzdan adreslerinizdir. Siz adresinizi insanlara yaymadıysanız kimse siz olduğunuzu bilmez. Bu maddeyi abartmışlar.)

Geleneksel Bankacılık ve Kripto Paralar Nasıl Çalışır ?

Kripto para birimleri, mevcut bankacılık sistemlerindeki sorunları çözmek için gelmiştir. Aşağıda kripto para birimlerinin bankalardan daha iyi finansal hizmetler sunabileceği bazı yollar belirtilmektedir. Kripto para birimleri, bankaların aksine üçüncü taraf kontrolünden tamamen bağımsızdır. Bu merkezi olmayan sistem, insan etkileşimlerini en aza indirir. İşlemlerde anonim kimlik kullandıkları için daha güvenlidirler. Finansal sistemleri çevreleyen en büyük sorun güvenlik endişeleridir. Kripto para birimleri, son derece sağlam ve bilgisayar korsanlığı gibi büyük güvenlik tehditlerinden arındırılmış blok zinciri teknolojisiyle çalışır. Kripto para birimleri ayrıca blockchain ağlarında çalışan akıllı sözleşmelere sahiptir. Bu akıllı sözleşmeler, tüm sistemi kod temelli yönetmek ve bunu minimum insan etkileşimi ile gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, dolandırıcılık faaliyetleri ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasında mükemmel bir şekilde hizmet edebilirler. Kripto para birimlerini kullanmak için büyük engellerle karşılaşmazsınız. Sonuç olarak, statüden bağımsız olarak herkes tarafından kolayca erişilebilir durumdadırlar. Bankaların aksine, kripto para birimleri, fazla insan etkileşimi gerektirmeyen otomatik sistemler kullanır. Bu nedenle, hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere günün herhangi bir saatinde erişilebilirler. Kripto para birimleri, takip edilecek protokolleri olan geleneksel finansal sistemin aksine çok hızlı bir işlem hızına sahiptir. Sonuç olarak, kripto para birimleri aracılığıyla bir günde bankacılık sistemlerinden daha fazla işlem yapılabilir. Neredeyse tek tip finansal hizmetler sunan bankacılık sistemlerinin aksine, çok çeşitli kripto para birimleri vardır ve hepsi farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bankalardan daha çeşitlidirler. Kripto para yatırımları aynı anda birden fazla şekilde büyüyebildiğinden, geleneksel hizmetleriden daha fazla çeşitlilik sunar. Yukarıdakilerin hepsini özetlemek gerekirse kripto para birimlerinin bankaları aşan avantajları olduğunu belirtmekte fayda vardır. Ancak, uzun süre iktidarda kalmalarını sağlamak için daha fazlasının yapmaları gerekmektedir. Bankaların neden olduğu sorunlara, en pratik çözümleri sunmaları gerekmektedir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, ilk kripto para birimine verilen isimdir. 2009 yılında kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran ve kendilerinin icat ettiği blok zinciri teknolojisi altında bitcoin yaratmayı başaran bir kişi veya grubun elinden doğmuştur.

Kripto Para Nedir
Kripto Para Nedir

Kripto Para Örnekleri

Binlerce kripto para bulunmaktadır. Aşağıdakiler en bilinen kripto paralardır.

Bitcoin

2009 yılında kurulan Bitcoin, ilk kripto para birimidir ve en çok işlem gören kripto para birimi olmaya devam etmektedir. Bu para, kesin kimliği bilinmeyen bir kişi veya grup için bir takma ad olarak kabul edilen Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir.

Ethereum

2015 yılında geliştirilen Ethereum, Ether (ETH) veya Ethereum adı verilen kendi kripto para birimine sahip bir blok zinciri platformudur. Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimidir.

AVAX

Avalanche platformunun(blockchain) kripto parasıdır.

Litecoin

Bu para birimi Bitcoin’e çok benzerdir; bununla birlikte, daha hızlı ödemeleri ve daha fazla işlemi mümkün kılmaya yönelik yenilikler geliştirmek için daha hızlı ilerleme kaydetmiştir.

Ripple

Ripple, 2012 yılında kurulan dağıtık/dağınık bir defter sistemidir. Ripple, yalnızca kripto para birimlerini değil, birçok farklı işlem türünü izlemek içinde kullanılabilir.

Kripto Para Nedir İspanyolca Metin

¿Qué son las criptomonedas?

Una criptomoneda  es un medio digital de intercambio que utiliza criptografía fuerte para asegurar las transacciones y verificar la transferencia de activos usando tecnologías de registro distribuido. Estas monedas no existen de forma física: se almacenan en una cartera digital.

¿Cómo funcionan las criptomonedas?

Las criptomonedas cuentan con diversas características diferenciadoras respecto a los sistemas tradicionales: no están reguladas ni controladas por ninguna institución y no requieren de intermediaros en las transacciones. Se usa una base de datos descentralizada, blockchain o registro contable compartido, para el control de estas transacciones. Ya que estas monedas no están disponibles de forma física, hay que recurrir a un servicio de monedero digital de criptomonedas.

¿Cuántos tipos de monederos digitales existen?

Un monedero digital o wallet es, en realidad, un software o aplicación donde es posible almacenar, enviar y recibir criptomonedas. Lo cierto es que a diferencia de un monedero de dinero físico, lo que realmente se almacena en los wallets o monederos digitales son las claves que nos dan la propiedad y derecho sobre las criptomonedas, y nos permiten operar con ellas. Dicho de otra forma, basta con conocer las claves para poder transferir las criptomonedas, y la pérdida o robo de las claves puede suponer la pérdida de las criptomonedas, sin posibilidad de recuperarlas. Hay dos tipos de monederos: existen los calientes y los fríos. La diferencia entre ambos es que los primeros están conectados a internet, y los segundos no.

¿Cómo se determina el valor de una criptomoneda? 

El valor de las criptomonedas varía en función de la oferta, de la demanda, y del compromiso de los usuarios.

Las criptomonedas usan blockchain

Las criptomonedas funcionan mediante el blockchain. Esta tecnología les aporta un elevado sistema de seguridad con capacidad para evitar, por ejemplo, que un mismo activo digital se pueda transferir en dos ocasiones o que sea falsificado. La tecnología blockchain funciona como un gran libro de contabilidad donde se pueden registrar y almacenar cantidades ingentes de información. Toda ella está compartida en la red y protegida de tal forma que todos los datos que alberga no se pueden alterar ni eliminar.

¿Cuántos tipos de criptomonedas hay?

Hay 9.953 tipos de criptomonedas diferentes en circulación.

¿Cómo utiliza las criptomonedas la gente?

Las personas usan las criptomonedas por muchas razones, para hacer pagos rápidos, para evitar los cargos de transacción que cobran los bancos tradicionales o porque ofrecen algo de anonimato. Otras personas podrían adquirir y conservar criptomonedas como una inversión, con la esperanza de que aumente su valor.

¿Cómo se pueden obtener las criptomonedas?

Usted puede comprar criptomonedas a través de un agente de cambio, un sitio web o un cajero ATM de criptomonedas. Alguna gente puede adquirir criptomonedas a través de un proceso complejo llamado “minería” para el cual se necesita un equipo de computación avanzado para resolver problemas matemáticos muy complicados.

¿Quién y cómo se crea el dinero?

La oferta monetaria tiene dos componentes: el dinero legal, que está formado por los billetes y monedas que constituyen el efectivo en manos del público; y el dinero bancario, que está formado por los depósitos por crean los bancos. Los billetes y monedas son emitidos por la autoridad monetaria competente, que generalmente es el banco central de cada país. Por tanto, la mayoría de la gente cree que son los bancos centrales los únicos encargados de crear dinero. Sin embargo, esto no es así: los bancos privados también son capaces de crear dinero, hasta el punto de que en la práctica el 95% del dinero es creado por la banca privada. Prácticamente todo el dinero del mundo es digital, ya que el efectivo solo representa aproximadamente el 5% del dinero en circulación.

¿La criptomoneda es dinero digital ?

La criptomoneda es dinero digital. Pero al contrario que otras monedas digitales no tienen un control centralizado y basado en criptografía. Por lo tanto, podemos considerarlas como una alternativa descentralizada a las monedas digitales. Con el término “descentralizada” nos referimos a que estas monedas no son controladas por un único servicio o empresa.

¿Cuáles son las diferencias entre la criptomoneda y el dólar estadounidense?

Las cuentas de criptomonedas no están respaldadas por un gobierno. Las criptomonedas que se mantienen en cuentas no están aseguradas por un gobierno como sí lo están los dólares estadounidenses depositados en una cuenta bancaria asegurada por la FDIC. El valor de una criptomoneda cambia constantemente. El valor de una criptomoneda puede cambiar rápidamente, incluso cada hora. 

¿Pagar con criptomonedas?

Hay muchas diferencias entre pagar con una criptomoneda y pagar con una tarjeta de crédito u otros métodos de pago tradicionales.

Los pagos con criptomonedas no tienen protecciones legales. Las tarjetas de crédito y débito tienen protecciones legales si surgen problemas. Por ejemplo, si usted necesita disputar una compra, la compañía de su tarjeta de crédito tiene un proceso que lo ayuda a recuperar su dinero. Por lo general, las criptomonedas no tienen esas mismas protecciones.

Por lo general, los pagos con criptomonedas son irreversibles. Una vez que le paga a alguien con una criptomoneda, generalmente solo pude recuperar su dinero si la persona a la que le pagó se lo devuelve.

Es probable que una parte de la información sobre sus transacciones sea pública. La gente suele decir que las transacciones con criptomonedas son anónimas. Pero la verdad no es tan simple. Habitualmente, las transacciones con criptomonedas se asientan en un registro público llamado “blockchain.” Eso es una lista pública de cada transacción con criptomonedas que contiene datos del pagador y del receptor del pago. Dependiendo de la blockchain, la información que se asienta en ese registro puede incluir detalles tales como el monto de la transacción, como así también los domicilios de la cartera digital del emisor y del receptor del pago

Cómo Funcionan Las Criptomonedas y La Banca Tradicional

Las criptomonedas vinieron a resolver los problemas dentro de los sistemas bancarios actuales. A continuación, se muestran algunas de las formas en que las criptomonedas pueden ofrecer mejores servicios financieros que los bancos. Las criptomonedas están completamente libres del control de terceros, a diferencia de los bancos. Esta naturaleza descentralizada minimiza las interacciones humanas. Son más seguros, porque usan identificación anónimos en las transacciones. El mayor problema que rodea a los sistemas financieros son las preocupaciones por la seguridad. Las criptomonedas se ejecutan en tecnología blockchain que está muy intacta y libre de amenazas de seguridad importantes como la piratería. Las criptomonedas también tienen contratos inteligentes ejecutándose en sus redes blockchain. Estos contratos inteligentes tienen un diseño para dar instrucciones a la computadora y procesarlas con interacciones humanas mínimas. Por lo tanto, pueden servir de manera excelente para acabar con las actividades fraudulentas y la corrupción. Las criptomonedas tienen barreras de entrada mínimas. Como resultado, son fácilmente accesibles para todos, independientemente de su estado. A diferencia de los bancos, las criptomonedas utilizan sistemas automáticos que no requieren demasiadas interacciones humanas. Por tanto, son accesibles en cualquier momento del día, incluidos fines de semana y festivos. Las criptomonedas tienen una velocidad de transacción muy rápida, a diferencia del sistema financiero tradicional con protocolos a seguir. Como resultado, se pueden realizar más transacciones en un día a través de criptomonedas que en los sistemas bancarios. A diferencia de los sistemas bancarios que ofrecen servicios financieros casi uniformes, las criptomonedas son muchas y tienen diferentes características. Por tanto, son más diversos que los bancos. Tal diversidad está por encima de los servicios tradicionales, ya que las inversiones en criptomonedas pueden crecer en más de una forma simultáneamente. Para resumir todo lo anterior, es bueno mencionar que las criptomonedas tienen ventajas que superan a los bancos. Sin embargo, es necesario hacer más para garantizar que permanezcan en el poder durante mucho tiempo. Necesitan proporcionar al soluciones más prácticas a los problemas causados por los bancos. Kaynak

¿Qué es un bitcoin?

Bitcoin es el nombre que recibió la primera criptomoneda. Data del año 2009 y nació de la mano de una persona o grupo de personas que se hicieron llamar Satoshi Nakamoto, quienes lograron crear el bitcoin bajo la tecnología blockchain, que ellos mismos inventaron.

Kripto Para Nedir
Kripto Para Nedir

Ejemplos de criptomonedas

Existen miles de criptomonedas. Las siguientes son algunas de las más reconocidas:

Bitcoin

Fundada en el 2009, el Bitcoin fue la primera criptomoneda y sigue siendo la moneda más comúnmente comercializada. La moneda fue desarrollada por Satoshi Nakamoto, el cual se considera que es un seudónimo para un individuo o un grupo de personas cuya identidad precisa sigue siendo desconocida.

Ethereum

Desarrollada en el 2015, Ethereum es una plataforma de cadena de bloque con su propia criptomoneda, llamada Ether (ETH) o Ethereum. Es la criptomoneda más popular después del Bitcoin.

AVAX

Avax es la criptomoneda de la plataforma Avalanche.

Litecoin

Esta moneda es muy similar al Bitcoin; sin embargo, ha progresado más rápidamente para desarrollar nuevas innovaciones, las que incluyen pagos más rápidos y procesos para permitir más transacciones.

Ripple

Ripple es un sistema de libro mayor distribuido fundado en el 2012. Ripple puede usarse para rastrear distintos tipos de transacciones, no solo criptomonedas. La empresa responsable de ella trabajó con varios bancos e instituciones financieras.

Kripto Para Nedir çevirisini ilk olarak Santander in web sitesinden alarak ispanyolcadan türkçeye çevirdik. Kripto Para Nedir çevirisinde ikinci bölüm için şu siteden faydalandık. Kripto Para Nedir çevirisinin üçüncü bölümü şuradan alınmıştır.

Kripto Para Nedir konusunda daha detaylı çalışmalar yaparak kripto para satın almanızı öneririm. Kripto Para nedir yazısında herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Kripto Para nedir yazısı ayrıca herhangi bir kripto parayı ön plana çıkarmamaktadır.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 4.2 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 25373

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün