Maymun Virüsü Nedir ?

Maymun virüsü, primatların (maymunlar, goriller, şempanzeler vb.) birçok farklı türünde bulunabilen bir grup virüstür. Bu virüsler, insanlara doğrudan temas yoluyla bulaşabilir ve ciddi hastalıklara neden olabilir. En iyi bilinen maymun virüsü, Marburg virüsü ve Ebola virüsüdür.

Maymun virüsleri, genellikle hayvanların vücut sıvıları (kan, tükürük, idrar vb.) aracılığıyla bulaşır. Bu nedenle, vahşi hayvanların kesilmesi, pişirilmesi ve yenilmesi, maymun virüslerinin insanlara bulaşma riskini artırır. Ayrıca, laboratuvar çalışmaları sırasında da bulaşma riski vardır.

Maymun virüsleri, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, ishal, kusma ve iç kanama gibi semptomlara neden olabilir. Bazı durumlarda, bu semptomlar ölümcül olabilir. Maymun virüslerine karşı henüz özel bir tedavi yoktur, ancak semptomların hafifletilmesi için destekleyici tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Maymun virüsleri, özellikle Afrika’da yaşayan insanlar için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu virüslerin yayılmasını önlemek için, vahşi hayvanların kesilmesi ve pişirilmesi gibi riskli davranışlardan kaçınılması, doğru hijyen önlemlerinin alınması ve laboratuvar güvenliği standartlarının uygulanması önemlidir.

Maymun Virüsü Nedir
Maymun Virüsü Nedir

Maymun Virüsü Nedir İspanyolca Metin

Viruela de mono : 36 casos confirmados en nuestro pais. Mapa de la viruela del mono en el mundo: Reino Unido es el país con más casos fuera de África. Reino Unido es el país europeo con más casos de viruela del mono confirmados -con 56 personas positivas por el virus en Inglaterra – seguido de España, con 36, y Portugal, 23. Países que han confirmado casos de viruela del mono

La Organización Mundial de la Salud activó su máximo nivel de alerta y declaró la emergencia internacional por el brote de viruela símica después de que se hayan declarado más de 16 mil casos en más de 75 países.

El director de la OMS agregó que hasta el momento cinco personas han muerto tras infectarse.

Maymun Virüsü Nedir Türkçe Çeviri:

Maymun virüsü : Ülkemizde 36 vaka tespit edilmiştir. Dünya üzerinde maymun virüsünün yayılım haritası : İngiltere, Afrika haricinde en fazla vaka görülen ülke. Avrupa içerisinde en fazla tespit edilmiş maymun virüsü vakası İngilterede’ dir. (İngiltere’de 56 tespit edilmiş pozitif maymun virüsü vakası vardır. İspanya 36 ve Portekiz 23 vakayla takip etmektedir.) Maymun virüsü vakası tespit edilen ülkeler

Dünya Sağlık Örgütü, 75’den fazla ülkede 16 binden fazla vakanın görülmesinden sonra maymun virüsü salgını için uluslararası acil durum ilan etti ve en yüksek alarm seviyesine geçti.

Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi, enfeksiyon sonrasında şimdiye kadar 5 kişinin vefat ettiğini belirtti.

Maymun virüsü nedir Maymun Virüsü Nedir

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 1 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün