Paranın Değerini Ne Belirler?

İlgi çekici bir çeviriyle karşınızdayız. Kullandığınız paranın değerini ne belirler. Bağlı olduğu altın miktarı mı ? Üzgünüm buna inanıyorsanız çok geçmişte kalmışsınız. Hadi gerçekleri paranın değerini ne belirler öğrenme zamanı. Kaynak

Türkçe Çeviri

Başlangıçta, paranın değerini neyin belirlediği konusunda sorunu yoktu, çünkü kendi bileşimi kadar değerliydi: altın veya gümüş gibi mübadele değeri gerçek değeriyle aynı olan değerli metallerden yapılmış madeni paralar vardı. Bu sistemin sınırlamaları, 19. yüzyılın sonunda, dolaşımdaki para biriminin kendi başına bir değere sahip olmadığı, ancak eşdeğer miktarda altınla sigortalandığı bir sistem olan altın standardının getirilmesini zorunlu kıldı. Bununla birlikte, bu sistem çöktüğünde -çünkü likiditeye ihtiyaç duyan bir Devlet daha fazla para basıp değerini düşürdüğü için- 1920’lerin Almanya’daki hiperenflasyonu gibi krizler meydana geldi. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte dünya ekonomik istikrarını sağlayacak ve yeni savaşların önlenmesine yardımcı olacak yeni bir sistem arayışına yol açtı.

Teklif, Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen Bretton Woods Anlaşması (1944) ile geldi. Bu ülke, 2. Dünya Savaşı’ndan küresel düzeyde ana askeri ve ekonomik güç olarak çıkmış, bu da ABD’ye tüm para birimlerinin dolar ile karşılaştırıldığı bir sistemi diğer ülkelerin kabul etmesi için yeterli ağırlığı vermişti. Amerika Birleşik Devletleri para biriminin değerini altın karşısında sabit tutma sözü verdi (1 ons altın 35 dolar) ve diğer ülkeler bu parite üzerinden bağlanmaya kabul ettiler. Ancak ABD’nin 70’li yılların başında yaşadığı ekonomik sorunlar, dönemin ABD başkanı Richard Nixon’ın 1971’de kuruluşundan otuz yıl sonra bu sistemi bitirme kararı almasına neden oldu. Nixon şoku olarak bilinen şey buydu; o andan itibaren dolar altın standardını terk edecek ve amerikan dolarının altına bağı tamamen kalkacaktı.

Altın veya başka bir değerli metal ya da dolar gibi başka bir para birimi tarafından desteklenmeyen bu tür para, fiat para veya itibari para olarak bilinir ve şu anda tüm dünyada kullanılmaktadır. bu piyasada en önemli olan, bir para biriminin uyandırdığı güvendir: Büyük ölçüde parayı yaratan devlete olan güvene ve bir ölçüde arz ve talep yasasına bağlı olarak, para birimlerinin değeri belirlenecektir.

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün