Rakıspor ve Şarapspor

1964 yılında Tekel kurumu İzmir Bayraklı’ya rakı ve şarap fabrikası açmıştır. Rakı fabrikasında çalışanlar kurdukları futbol takımına Rakıspor, şarap fabrikasında çalışanlar ise futbol takımına Şarapspor adını vermiş. Anladığım kadarıyla maç sırasında oyuncular dahil olmak üzere, hakemler hatta izleyenler bile alkol alırmış. Bu ilginç haberi Lara Villalón hanım ispanyolcaya çevirmiş. Biz de kendisinin yaptığı haberin bir kısmını türkçeye çeviriyoruz.

Türkçe Çeviri

Rakıspor-Şarapspor, bir içki fabrikası işçileri ile şarap fabrikası işçileri arasında sarhoş oynanan futbol maçı

Rakıspor ve Şarapspor

Maç, bir rakı fabrikasının işçileri ile bir şarap fabrikasının işçilerini karşı karşıya getirmektedir. Maçtan önceki saatlerde her takım kendi ürettiği alkolü içer ve hakem tarafsızlığını korumak için her ikisinden de içer. Bir takım rakının içine su katıldığında aldığı renk olan beyazı giyerken, rakipleri bor renkli formaları giyinir. Sahada, oyuncular fiziksel özellikleriyle ilgili takma adlarını kullanırlar: Erol, Döküntü Erol’dur, Göçebe Mustafa, Çılgın Ömer, Bebekyüz Fırat, Keçi Engin, Bıçkın Suat, Topal Süleyman,Torpido Hasan ve Adolf Hulki gibi takma adlar kullanırlar.

Rakıspor ve Şarapspor

1960’lar ve 1970’ler boyunca yılda birkaç kez düzenlenen maç, işçiler arasındaki bir müsabakadan öteye giderek tüm semti bu eğlenceye dahil etmiştir.

Oyuncuların hepsi vefat etti ama o maçlara şahit olan çocuklardan bazıları hala yaşıyor, örneğin Emine Uyar gibi. Babasının sanayi bölgesinde kuru temizleme dükkanı vardı ve tüm oyuncuları tanıyordu. “Fabrika işçileri birbirlerini tanıyorlardı. Mesai sonrası eşler ve çocuklar sinemaya giderler ya da fabrikaların yanındaki denize girerdiler. İş ve futbol hakkında çok konuşurdular. İzmir bir futbol şehridir.” diyor Uyar.

Rakıspor ve Şarapspor
Rakıspor ve Şarapspor

Oyuncuların fıçı gibi sarhoş olmasına rağmen, aralarında hiçbir zaman kavga veya itişme olmamıştır. Sporcular, sarhoş futbolculardan oluşan bir alay oluşturarak arabalar ve minibüslerle birlikte sahaya gelirlerdi.

Rakıspor-Şarapsor maçları, 1980 askeri darbesinin siyasi partileri, sendikaları kapatması, basın özgürlüğünü ve kamusal alanda sosyal faaliyetlerin yasaklamasıyla Türkiye’nin toplumsal dokusunu harap ettiği 1980 yılına kadar devam etti. O günden sonra fabrika işçileri arasındaki müsabakalar gittikçe azaldı.

2000’li yılların başında bir belediye tarafından bir kere daha tekrar edildi. Sonrasında dönemin valisi Aladdin Yüksel tarafındanhalka açık yerlerde alkol içilemeyeceği gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Devam eden yıllarda TEKEL özelleştirildi ve bu ülkede en büyük işçi eylemlerinden birine yol açtı. Son 20 yılda alkolün fiyatı %1.800 arttı ve ortalama bir işçinin maaşının %10’u bir şişe rakı almasına ancak yetmektedir (2022)

Bayraklı 2000

Bayraklı 1967

https://www.facebook.com/watch/?v=393578151849550

Rakıspor ve Şarapspor

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 4

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün