Türkiye Nüfus Yoğunluğu

İspanyolca türkçe çevirilerinde Türkiyenin nüfus yoğunluğu haritasını yayınlayan ispanyolca yazıdan çevri yapıyoruz.Kaynak

Türkiye Nüfus Yoğunluğu
Türkiye Nüfus Yoğunluğu Türkiye Nüfus Yoğunluğu

Türkiye’deki büyük deprem, ülkenin beşinci büyük kenti ve en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gaziantep yakınlarında meydana geldi.

Türkiye yaklaşık 85 milyonluk bir nüfusa ve km² başına 108 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir; bu rakam İspanya’nınkinden (94 kişi/km²) biraz daha yüksektir. Ülkenin haritası aslında İber yarımadasınınkine benzemektedir; kıyıya yakın sıradağları ve geniş bir merkezi platosu olan bir Akdeniz yarımadası, nemli bir kuzey ve yarı kurak bir güneydoğu. Ancak Türkiye, İstanbul gibi bir megakentin yarattığı muazzam etkiye rağmen nüfus açısından İspanya’ya göre çok daha dengeli bir ülkedir.

Bu daha büyük denge, bölge genelindeki nüfus dağılımının yapısının İspanya’nınkine benzemesini engellememektedir: nüfus, en yüksek yoğunluğa sahip kıyılarda ve Anadolu yarımadasının merkezindeki başkent Ankara’da yoğunlaşmıştır. Ayrıca, daha az olmakla birlikte, Fırat gibi bazı büyük vadilerde de. İç platonun geri kalanı oldukça az nüfusludur.

Buna rağmen, Türkiye’nin en az yoğun nüfusa sahip ili olan Tunceli’nin nüfusu 10 kişi/km²’yi ve iç bölgelerin çoğu 25 kişi/km²’yi aşmaktadır ki İspanya’da durum böyle değildir. Ülkenin batı yarısında ise iç bölgelerdeki nüfus 75 kişi/km²’den bile fazladır.

Genel olarak Türkiye, İstanbul çevresindeki Boğaz illerinden Ege kıyıları ve Akdeniz üzerinden Suriye sınırına kadar uzanan geniş bir demografik yaya sahiptir. Bu bölgeler, Ankara ile birlikte, Türkiye haritasının sadece en yoğun nüfuslu kısımları değil, aynı zamanda en zengin ve en dinamik olanlarıdır.

Kuzey Karadeniz kıyıları ya da Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırındaki Mezopotamya bölgesi gibi diğer yoğun bölgeler, özellikle de Suriye sınırındakiler, çok daha az müreffeh ve biraz durgun bölgelerdir.

Nüfus yoğunluğu en az olan iller – Ankara ili hariç – daha yoğun nüfuslu batı yarısı ile doğu yarısı arasında önemli bir zıtlığın olduğu iç bölgelerdeki illerdir. Aslında, Türkiye haritasında nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgeler ülkenin kuzeydoğusundaki dağlık illerdir.

Türkiye Nüfus Yoğunluğu
Türkiye Nüfus Yoğunluğu

Türkiye’nin yoğunluk haritasındaki ana dengesizlik İstanbul’dan kaynaklanmaktadır. Kıtalararası megakent, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 19’una, yani yaklaşık 16 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin ikinci kenti olan başkent Ankara ise bu nüfusun sadece üçte birine sahip. Bununla birlikte, ülkede İzmir (2,9 milyon nüfus), Bursa (1,9), Gaziantep (1,7), Mersin (1,1), Kayseri (1), Konya (1) ve Antalya (0,99) gibi yedi milyonluk kentsel alan daha bulunmaktadır.

2023 yılındaki büyük deprem, ülkenin beşinci büyük kenti ve haritadaki en yoğun nüfuslu noktalardan biri olan Gaziantep kenti yakınlarında, tektonik faya neredeyse paralel bir kent eksenine sahip, ancak aynı zamanda görece yoksul bir bölgede meydana gelmiştir. Depremin ölüm oranının yüksek olması bu faktörlerle ilişkilidir.

Türkiye Nüfus Yoğunluğu Türkiye Nüfus Yoğunluğu Türkiye Nüfus Yoğunluğu

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 0 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 0

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün