Dolarizasyon nedir

Wiki üzerinden dolarizasyonun ne olduğuna dair ispanyolca metni türkçeye çeviriyoruz. DELE A2 metin çalışmaları dolarizasyon konusuyla devam ediyor. Kaynak

dolarizasyon nedir
dolarizasyon nedir Dolarizasyon nedir

Dolarizasyon, bir ülkenin resmi ya da gayri resmi olarak ABD dolarını yasal para birimi olarak kabul etmesi sürecidir. Dolarizasyonu uygulamanın çeşitli yolları vardır. Dolar, parasal egemenliğinin bir kısmını kaybederek ya da doğrudan hakim yasal ödeme aracı olarak benimsenebilir. Örneğin Panama’da dolar balboa ile bir arada kullanılıyor olsa da tüm pratik amaçlar için halk tarafından kullanılan para birimi dolardır. Öte yandan, Ekvator’da yasal ödeme aracı olarak sadece dolar bulunmaktadır.

Bir tür para ikamesi olarak, ABD yabancı para birimi tüm işlevlerinde (tasarruf aracı/değer kaynağı, hesap birimi, ödeme aracı) ulusal para biriminin (yasal ödeme aracı) yerini alır. Parasal egemenliğin bir kısmını kaybederek veya doğrudan devrederek yasal ödeme aracı olarak kabul edilebilir.

Bununla birlikte, 4 ülkenin resmi dolarizasyonu benimsediğini belirtmek önemlidir; Amerika Birleşik Devletleri’nin kendisi, Ekvator, El Salvador ve Panama.

dolarizasyon nedir
dolarizasyon nedir

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 1

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün