50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları

Site iyice 40 yaş üstü insanların problemlerine odaklanmaya başladı. İyice burayı kahvehaneye yada kısır günü muhabbetine çevirmeye başladık. İspanyolca A2 metin çalışmalarına devam ediyoruz. Şu kaynaktan çevirdik. 50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları güzel bir çalışmadır.

50'li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları
50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları

50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları Türkçe Çeviri

Yayınlanmış bir araştırmaya göre: günde beş saat veya daha az uyuyan 50 yaş üstü yetişkinlerin, yedi saat uyuyanlara kıyasla çeşitli kronik hastalıklara yakalanma risklerinin daha yüksektir.

Araştırma, 1985 yılından bu yana İngiliz kamu yönetimi çalışanlarından veri toplayan Whitehall II çalışmasına dahil edilen 50, 60 ve 70 yaşlarındaki 7,864 kişinin uyku süresinin sağlık üzerindeki etkisini analiz etti.

Araştırmacılar, son 25 yılda uyku süresiyle, ölüm oranı ve iki veya daha fazla kronik hastalığın teşhisi arasındaki ilişkiyi inceledi.

Sonuçlara göre, 50 yaşında beş saat ve daha az uyuduğunu bildirenlerin yedi saate kadar uyuyan insanlarla karşılaştırıldıklarında, sonraki 25 yıl içinde kronik bir hastalığa yakalanma olasılıkları %20, iki veya daha fazla kronik hastalığa yakalanma olasılıkları ise %40 daha fazlaydı.

Ayrıca, 50 yaşında beş saat veya daha az uyuyanların önümüzdeki 25 yıl içinde ölüm riskinin %25 arttığını, çünkü kısa uyku süresinin ölüm riskini artıran kronik hastalık riskini artırdığını buldular.

50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları İspanyolca Metin

Los adultos de más de 50 años que duermen cinco horas o menos por las noches tienen más riesgo de desarrollar varias enfermedades crónicas en comparación con los que duermen siete horas, según un estudio publicado.

La investigación analizó el impacto de la duración del sueño en la salud de 7.864 personas de 50, 60 y 70 años incluidas en el estudio Whitehall II, que recoge datos de trabajadores de la administración pública británica desde 1985.

Los investigadores examinaron la relación entre el tiempo de sueño, la mortalidad y el diagnóstico de dos o más enfermedades crónicas en los últimos 25 años.

Según los resultados, los que declararon haber dormido cinco horas o menos a los 50 años tenían un 20% más de probabilidades de ser diagnosticadas de una enfermedad crónica y un 40% más de probabilidades de ser diagnosticadas de dos o más enfermedades crónicas en los siguientes 25 años, en comparación con las personas que dormían hasta siete horas.

También descubrieron que quienes dormían cinco horas o menos a los 50 años tenían un 25% más de riesgo de mortalidad en los siguientes 25 años, debido a que la corta duración del sueño aumenta el riesgo de padecer enfermedades crónicas que incrementan el riesgo de muerte.

50’li Yaşlarda Az Uyumanın Zararları

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 2

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün