Ölüler Günü Nedir

Ölüler Günü, 1 ve 2 Kasım’da, öbür dünyadan ruhların geçici olarak geri dönüşünün kutlandığı gündür. 1 Kasım günü çocuk ruhların 2 Kasım günü ise yetişkin ruhların dünyayı ziyaret ettiğine inanılır. El Día de Los Muertos (Ölüler Günü) esas olarak bir Meksika bayramı olarak bilinir, ancak bunun farklı versiyonları Latin Amerika‘nın çoğunda kutlanır.

Ölüler Günü Nedir

Bu bayramda, ölenler anılır. Hispanik öncesi ve Katolik inançlarının bir karışımı olan Ölüler Gününde ölenler yad edilir. Tarihler birbirine yakın olsa da Ölüler Günü, Cadılar Bayramı’ndan ayrı bir bayramdır Görünüşte ortak unsurlara sahip gibi görünebilirler, ancak Cadılar Bayramı ve Ölülerin Günü arasında önemli farklılıklar vardır.

Sunak, Ölüler Günü’nün kutlanmasının merkezinde yer alır. Ölen kişinin onuruna bir sunak yapılır ve bir mezarlıkta veya evde gösterilebilir. Yiyecek, içecek ve değerli eşyalar bu sunaklara bırakılır.

Ölüler Günü Nedir Bir sunak

Ölüler Günü Nedir : Sunak

Ölüler gününde insanlar evlerinde/mezarlıkta sunaklar(altar) hazırlarlar. Ailelerin, ölen atalarını onurlandırmak ve hatırlamak için oluşturdukları bir tür ritüel alanlardır. Genellikle bir masa, kutular veya siyah veya beyaz bezlerle örtülmüş bir yüzeyden oluşur. Sunak; mumlar, parlak renkler ve dört elementi (toprak, su, ateş ve hava) yansıtan anlamlı öğelerle süslenir.

İki katlı sunaklar cenneti ve dünyayı temsil ederken, üç katlıda dünya, araf ve cennet sembolize edilir. Başka yerlerde, insanlar cennete veya öbür dünyaya gidişi temsil etmek için yedi seviye(Dante) kullanırlar. Bazı sunaklar, ruhları sunağa kadar yönlendirmek için bir çiçek yolu da içerir.

Ölüler Günü Nedir varsayımsal sunak yapısı

Masalar, raflar veya kasalar kullanılarak bir sunak yapılabilir. Üç seviyenin içerisinde, Katolik ve yerli inançlar birbirine karışmıştır.

Alt seviye: Mictlan’ı (ölülerin Aztek yeraltı dünyası) sembolize eder.

Orta seviye: Dünyayı temsil eder (insanların yaşadığı yer).

Üst seviye: Cenneti sembolize eder (Tanrı ve azizlerin yaşadığı yer).

Ölüler Günü Nedir: Sunak Nesneleri

Sunağa bırakılan nesneler aşağıda sunulmuştur

Ölüler Günü Nedir

Mumlar

Ekmek ( Pan de Muerto )

Çiçekler

Papel Picado

Kafatasları

Tütsü

Kişisel Nesneler

Su

Tuz

Fotoğraflar

Yemek Tabağı

İçecekler

Meyveler

Mumlar, sunakların vazgeçilmez bir unsurudur. Ruhların bu dünyayı ziyaret etmesinin yolunu açarak gece boyunca dünyayı aydınlatırlar. Mumlar, umut ve inancı simgelemektedir.

Mumlar

Pan de Muerto, Meksika’daki çoğu sunakta bulunabilen bir tür tatlı ekmektir. Genellikle yuvarlaktır, üstünde çapraz kemikler şekilleri bulunur.

Pan de muerto (Ölünün ekmeği)

Çiçekler genellikle turuncu renktedir. Bazıları turuncu rengin öbür dünyadan ruhlar tarafından görülebilen tek renk olduğunu ve bu nedenle bu “ölüm çiçekleri”nin sunaklarda ve mezarlıklarda önemli bir bileşen olduğunu söylemektedir.

Çiçekler

Papel picado, kesik tasarımlı parlak renkli kağıtlardır ve en ikonik Ölüler Günü dekorasyonlarından biridir. Tasarımlar genellikle kafatasları, azizler, çiçekler ve mumlar gibi görüntülerdir. Papel pikado, yaşam ve ölüm arasındaki birliği ve yaşam sevincini simgelemektedir.

Papel Picado

Şekerden kafatasları, ölümün yaşamın bir parçası olduğu kabulü ile birlikte ölümün varlığını temsil eder. Köklü yerli geleneklerdir. Bazı yenilebilir kafatasları, beyaz şekerden yapılır ve parlak bir şekilde dekore edilmiştir.

Ölüler Günü Nedir Kafatasları
Ölüler Günü Nedir Kafatasları

Tütsüler için, tütününün havayı temizlediği, kötü ruhları veya negatif enerjiyi uzak tuttuğu söylenir.

Tütsüler

Ahiretten dönüşe uzun bir yolculuktan sonra susamış ruhları karşılamak için bir bardak su koyulur. Su aynı zamanda saflığı da sembolize edebilir.

Su

Tuz başka bir saflaştırma unsurudur. Dört ana yönü (kuzey, güney, doğu ve batı) temsil etmek için bir haç şeklinde şekillendirilir. Bazen tuz yerine kül kullanılır.

Tuz

Ölüler Günü Nedir: Sunak Yemekleri

Aileler ölen sevdikleri için geleneksel yemekleri ve ölenlerin sevdikleri yemekleri hazırlarlar. Yemeğin aromasının aç ruhlarını beslediği söylenir. Yemekler genellikle toprak kaplardan ve tabaklardan servis edilir. En yaygın yiyecek ve içeceklerden bazıları şunlardır:

Ölüler Günü Nedir Bir Sunak Yemekler
  • Mole
  • Sıcak Çikolata
  • Atole (a corn drink)
  • Tamales
  • Şekerlemeler
  • Pozole
  • Calabaza en tacha
  • Sütlaç

Kaynak: Şu ve Şu

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 4.8 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 6

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün