İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri

İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri arasındaki fark üzerine bir çalışma okuyacaksınız. Rae tarafından kuzey ülkeleri ve iskandinav ülkeleri ayrı olarak kullanılmasa da bu konuda ciddi bir tartışma var. Şu kaynak üzerinden ispanyolca türkçe çeviri gerçekleştirdim. İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri çalışmasını sosyal medyada paylaşalım.

İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri
İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri

İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri İspanyolca Metin

La diferencia entre países nórdicos y países escandinavos

 Los países escandinavos son tres: Dinamarca, Noruega y Suecia; los dos últimos, además, ocupan la península escandinava. El origen de este término es romano y data del siglo I, pues fueron los romanos quienes llamaron Scania al territorio al norte de Germania, la actual Alemania. A lo largo de la historia, los países escandinavos han compartido lazos históricos, lingüísticos o culturales: son la cuna de la civilización vikinga, sus tres lenguas son de origen germánico y muy cercanas entre sí, y han estado unidos políticamente en varias ocasiones. Por el contrario, el término “países nórdicos” genera menos dudas, porque engloba a todos los países escandinavos ―Dinamarca, Suecia y Noruega―, así como a Finlandia e Islandia. Además, también incluye otros territorios dependientes de estos países como Groenlandia, las islas noruegas de Svalbard y Jan Mayen, las islas Feroe, bajo control danés, y las Åland, bajo control finlandés. El término “nórdico” deriva de norden, una palabra en danés, sueco y noruego que significa ‘las tierras del norte’. Se popularizó en 1952 con la creación del Consejo Nórdico, una organización de cooperación entre estos cinco países basada en su cercanía geográfica y sus similitudes culturales.

İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri Türkçe Çeviri

İskandinav ve kuzey ülkeleri arasındaki fark nedir

İskandinav ülkeleri üç tanedir: Danimarka, Norveç ve İsveç; son ikisi ayrıca İskandinav yarımadasını işgal etmektedir. Bu terimin kökeni Roma’ya uzanır ve 1. yüzyıla kadar uzanır, Romalılar bugünkü Almanya’nın ( o zaman Germania ) kuzeyini Scania olarak adlandırıyorlardı.Tarih boyunca İskandinav ülkeleri; tarihi, dillerini ve kültürel bağları paylaşmışlardır: Viking uygarlığının beşiğidirler, üç dil de Germen kökenlidir ve birbirine çok yakındır ve çeşitli vesilelerle siyasi olarak birlik içerisinde kalmışlardır.

Aksine, “Kuzey ülkeleri” terimi daha net bir tanımdır, çünkü tüm İskandinav ülkelerini -Danimarka, İsveç ve Norveç-, ve ayrıca Finlandiya ve İzlanda’yı da kapsar. Buna ek olarak, Grönland, Norveç’in Svalbard ve Jan Mayen adaları, Danimarka kontrolündeki Faroe Adaları ve Finlandiya kontrolündeki Ålands gibi bu ülkelerin diğer bölgelerini de içerir. “Nordico” terimi, “kuzey toprakları” anlamına gelen Danca, İsveççe ve Norveççe bir kelime olan norden’den türemiştir. 1952’de bu beş ülke arasında coğrafi yakınlıklarına ve kültürel benzerliklerine dayalı bir işbirliği organizasyonu olan Nordico Konseyi'(Nordic Consey) nin kurulmasıyla popüler oldu.

İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri
İskandinav Ülkeleri ve Kuzey Ülkeleri

Daha Fazla İspanyolca

2013 yılında yayımlanan “Yeni Başlayanlar için Temel İspanyolca” kitabının belli bir bölümünü içeren e-kitabı bu bağlantıdan indirin.

Bu kitap üzerindeki dersleri online olarak görmek isterseniz de Udemy’in ” 2 Dakika Temel İspanyolca ” kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu dil hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları ispanyolca sayfasında.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Google grubumuz: ispanyolcom@googlegroups.com

Telegram grubumuz: t.me/ispanyolcaceviri

Twitter: @temelispanyolca

Youtube: @temelispanyolca

Bu ispanyolca içerik işinize yaradı mı?

Oyunuzu kullanın

Ortalama Oy Sonucu 5 / 5. Oylayan Kişi Sayısı 2

İlk oyu siz kullanacaksınız. Dikkatli düşünün